Mayıs’ta Başka Sinema’da Ne Var?

Bağımsız filmleri sinemaseverlerle buluşturan Başka Sinema'nın mayıs ayı film programını sizler için derledik. Umarız sizlerin seveceği filimler gelmiştir. İyi filmlemeler!

326

4Hitchcock Truffaut

2015 | Belgesel | 79′ | İngilizce, Fransızca, Japonca | 13 Mayıs 2016

Bir sanat dalının yöneldiği istikamete azami derecede etki eden iki yönetmen, Alfred Hitchcock ve François Truffaut. İkisi arasında kurulmuş bir köprü var: Truffaut´nun Hitchcock´la 3 gün boyunca yaptığı söyleşiden derlediği, 1966 yılında yayımlanan kitabı Hitchcock´a Göre Sinema. Kent Jones´un belgeseli Hitchcock/Truffaut, bir soru soruyor sinemanın hâlihazırdaki büyük yönetmenlerine: “Bu kitap sinemaya bakışınızı nasıl etkiledi?” Fincher, Schrader, Scorsese, Assayas, Bogdanovich ve pek çok isim, yılın heyecanla beklenen belgeselinde iki büyük yönetmene saygı duruşunda bulunuyor.

Yönetmen: Kent Jones
Ülke: Fransa, A.B.D.
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Charles S. Cohen, Olivier Mille
İthalat: Fabula Films
Web: http://www.imdb.com/title/tt3748512/

3Ana Yurdu


2015 | Dram | 96′ | Türkçe | 13 Mayıs 2016

“Ana Yurdu”, annesine duyduğu sevgi ve nefret hisleriyle arafta kalmış bir kadının kendinden ödün vermeyen portresidir. Nesrin, romanını bitirmek ve yazar olma hayallerini gerçekleştirmek için, kısa süre önce ölen anneannesinin İç Anadolu’daki boş köy evine taşınır. Ama gün be gün muhafazakarlaşan annesi Halise’nin beklenmedik ziyareti ve tüm ısrarlarına rağmen dönmeyi reddetmesiyle birlikte Nesrin’in yazma denemeleri ve köy hayatına dair kurduğu hayaller suya düşer. Bu iki kadın, birbirlerinin iç dünyalarındaki en kuytu köşelerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

72. Venedik Film Festivali – Film Eleştirmenleri Haftası
Yarışma Filmi
35. İstanbul Film Festivali – Ulusal Yarışma
FIPRESCI Ödülü, Yarışma Filmi
22. Adana Uluslararası Film Festivali
En İyi Senaryo, En İyi Sinematografi, En İyi Kadın Oyuncu (Nihal Koldaş), SİYAD En İyi Film, Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen

Yönetmen: Senem Tüzen
Oyuncular: Esra Bezen Bilgin, Nihal Koldaş, Fatma Kısa, Semih Aydın, Habibe Doygun
Ülke: Türkiye, Yunanistan
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Zela Film
Web: http://www.anayurdu.com/

 

 

2Que Horas Ela Volta? – The Second Mother / Annemle Geçen Yaz

2015 | Dram – Komedi | 112′ | Portekizce | 20 Mayıs 2016

Brezilya sinemasının ödüle doymayan yönetmeni Anna Muylaert’tan aile, iktidar ve sevgiye dair mizahla harmanlanmış dokunaklı bir film.
Val, işini ciddiye alan, yıllardır aynı aile için çalışan yatılı bir hizmetçidir. Mütevazi tavırlarıyla, bebekliğinden beri çocuklarına bakıcılık yaptığı Sao Paulo’lu zengin işverenlerine her gün tüm çalışkanlığı ve sadakati ile hizmet eder. Bu şık evde her şeyin yeri, yolu, yordamı bellidir; ta ki Val’in hırslı ve akıllı kızı Jessica, üniversite giriş sınavına girmek için Sao Paulo’ya gelene dek… Jessica’nın genç oluşu, kendinden aşırı emin halleri, ev sakinlerinin huzurunu kaçıracak ve evdeki hassas dengeleri alt-üst edecektir. Val ise sadakatinin sınırlarına ve feda edebileceklerinin neler olduğuna karar vermelidir. Brezilya’nın Oscar adayı olan Annemle Geçen Yaz, aile ve sınıf meselelerini yeni, çağdaş ve tempolu bir tarzda ele alıyor.

2015 Sundance Film Festivali – Dünya Sineması
Dramatik Özel Jüri Ödülü (Regina Casé, Camila Márdila)
2015 Berlin Film Festivali
Panorama Seyirci Ödülü, Panorama C.I.C.A.E Ödülü

Yönetmen: Anna Muylaert
Oyuncular: Regina Casé, Camila Márdila, Karine Teles, Michel Joelsas
Ülke: Brezilya
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Fabiano Gullane, Débora Ivanov, Gabriel Lacerda, Anna Muylaert
İthalat: Filmartı Film
Web: http://www.imdb.com/title/tt3742378/

 

1Chronic / Kronik


2015 | Dram | 93′ | İngilizce | 27 Mayıs 2016

Chronic, bir bakımevinde ölüm döşeğindeki hastalarla ilgilenen bir erkek hemşirenin portresini çiziyor. David; zorlu, talepkâr mesleği gereği bir yandan hastalarıyla yakınlaşmak zorunda kalırken bir yandan da duygusal açıdan tükenmektedir. Özel hayatında çekingen, beceriksiz ve muhtaçtır. Omuzlarındaki yük dayanılmaz hale geldiğinde, yüzünü geçmişe dönmek zorunda kalacaktır.

2015 Cannes Film Festivali
En İyi Senaryo

Yönetmen: Michel Franco
Oyuncular: Tim Roth, Robin Bartlett, Michael Cristofer, Bitsie Tulloch, Sarah Sutherland
Ülke: Meksika, Fransa
Dağıtım: M3 Film
Yapım: Michel Franco, Gabriel Ripstein, Gina Kwon, Moisés Zonana
İthalat: Kurmaca Film
Web: http://www.imdb.com/title/tt3850496/