Mekanasistani.com: Aklınızdaki Mekanı Bulan Whatsapp Asistanı

267

Henüz Facebook uygulamaları kadar olmasa da Whatsapp botlarının yükselişe geçtiği bir dönemdeyiz. Genelde ABD’de örneklerini gördüğümüz bu trendin son örneği de yerli girişim MekanAsistani.com.

Mekan Asistanı, adın da anlaşılacağı gibi gitmekistediğiniz mekanı bulmanıza yardımcı olan bir araç. Facebook profilinizi ve telefon numaranızı paylaştıktan sonra Whatsapp üzerinden sizinle iletişme geçiyor ve mekan bulma konusundaki sorularınıza yanıt veriyor.

Üçü Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan 4 kişilik bir ekip (Kerem Sertan Özkılıç, Ece Berker, İhsan Serdaroğlu + Emre Semercioğlu) tarafından hayata geçirilen Mekan Asistanı  7/24 sorularınızı yanıtlamayı vaad ediyor. Sizin için doğru adresi bulduğunda rezervasyon yapmanıza veya ön sipariş vermenize de yardımcı oluyor.

mekan-asistani

Ekim ayı sonunda hayata geçirilen girişim, elbette tam otomatik bir yazılımla çalışmıyor. İlk zamanlar sorulara elle yanıt verdiklerini söyleyen Kerem Özkılıç, o süreçte 6-7 dadikada yanıt döndüklerini, ama şu anda geliştirilen yazılımla sorularının yarısının yanıtının 1 dakikadan daha az sürede verildiğini söylüyor. Hedefte ise her 10 sorudan 9’unu 1 dakikadan kısa sürede yanıtlamak.

Daha önce sorulmuş sorular otomatik olarak yanıtlanırken yeni karşılaşılan sorulara Mekan Asistanı ekibinden yanıt geliyor. Tabi bu süreçte yanıt süresinin uzaması da mümkün oluyor. Henüz gerçek anlamda kendi kendine öğrenen bir algoritma ise geliştirilmiş değil.

 

Haberin Devamı İçin Tıklayın