Merkür, Güneş’in Önünden Geçecek

343

2016 yılının en önemli gök olaylarından biri olarak görülen Merkür’ün Güneş’in önünden geçişi 9 Mayıs 2016 Pazartesi günü izlenebilecek. 14:10 itibariyle Güneş diskinin doğusundan başlayacak olan geçişin son kısımları Güneş’in batacak olmasından dolayı gözlemlenemeyecek.

merkur-gunesin-onunden-gececek-umb-blog-merkur
Ankara için Türkiye saati ile saat 14.12’de Güneş’in görünen diski ile Merkür’ün görünen diskinin dıştan teması ile başlayacak. Saat 14.15’te Merkür diski, Güneş diskinin tamamen içine girmiş şekilde görünecek. Saat 17.57’de Merkür diski, Güneş diski üzerindeki yolunun ortasına gelmiş olacak. Merkür, Güneş önünden geçmeye devam ederken Türkiye saati ile Güneş, Ankara’da saat 19.51’de ufkun altına ineceğinden, bizim için geçiş gözlemi sona erecek ve geçiş daha batıdaki noktalardan gözlenmeye devam edecek. Saat 21.42’de ise Merkür’ün Güneş önünden geçişi sona erecek.

Geçiş sırasında Merkür, tutulma gözlüğüyle izlense dahi teleskopsuz görülemeyecek. Güneş’e çıplak gözle veya Güneş filtresiz teleskoplarla bakma körlüğe neden olabilir.

8 Kasım 2006 tarihinde ülkemizden gözlemlenemeyen bir önceki Merkür geçişi bu yıl çeşitli illerde düzenlenen etkinliklerle herkes tarafından gözlemlenebilecek.
Düzenlenecek etkinliklerle ilgili detaylı bilgiler;
İstanbul
Ankara
Antalya
İzmir
Batman

Ayrıca düzenlenecek etkinliklere katılma imkanı olmayanlar canlı yayın ile Merkür geçişini izleyebilirler. Bir sonraki en yakın Merkür geçişi ise 11 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşecek.