Moda Etkinlikleri İstanbul Moda Rehberi’14 Ardından

212

Moda Sektöründe Neler Oluyor?

İstanbul_Moda_Rehberi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Üniversite Medya Birliği ve Üniversite Modası olarak medya sponsorluğu desteği verdiğimiz  İstanbul Üniversitesi Kültür Kulübü’nün düzenlediği ve İstanbul Moda Akademisi’nin ev sahipliği yaptığı İstanbul Moda Rehberi’ndeydik ve  moda sektörünün önde gelen isimleriyle buluştuk.

İstanbul_moda_akademisi

Zeynep Mayruk, Hakan Baş, Tuğba Kuzdere ve Ferhat Kazancı gibi isimlerin yer aldığı etkinlikte modaya dair her alan ver her aşama tek tek konuşuldu.

Zeynep_Mayruk

İlk olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrencisi ve Stil Blogger’ı Ecem Akar moderatörlüğünde genç ve başarılı tasarımcı Zeynep Mayruk bizlere başarısının sırlarını, “sabırlı olmak ve çok çalışmak” la tanımlarken ayrıca yaptığı tasarımlarda “doğa ve mistik” konulardan ilham aldığını söyledi. Genç tasarımcı düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Kıyafeti kaliteli yapan şey kumaşı ve kalıbıdır. Benim tasarladığım kıyafetler şehir kadınına yöneliktir. Türkiye’de kadınlar artık moda konusunda oldukça ilerlediler, fakat herkes modacı olamaz ve her iyi giyinen modacı olabilir denemez.”

Ayrıca tasarımcı olmanın avantaj ve dezavantajlarından bahseden Mayruk, Türkiye de yurtdışına göre moda sektöründeki eksikliğin sebebinin tasarımcıların eğitimcilerle beraber ders vermemesinden kaynaklandığını söyledi.

Hakan_Baş

Diğer bir konuğumuz olan Lidyana.com kurucusu Hakan Baş enerjisi ve hoş sohbetiyle bizlerle “moda’da e-ticaret” hakkında tecrübe ve bilgilerini paylaştı. Lidyana.com un diğer alışveriş sitelerinden farklarını ve marka olmasının sırlarını anlatan Baş, Lidyana’nın sezon ürünlerinin satışı ve ünlülerin sosyal ağ üzerinden pazarlamasıyla fark yarattığını dile getirdi.  E- ticarette marketing’in önemine vurgu yapan Baş, insan ilişkilerinin çok önemli olduğunu ve dikey girişimcilikte; sürdürebilirlik, ölçülebilirlik ve ihtiyacı karşılamanın önemini dile getirdi.

Tuğba Kuzdere

“Moda Sektörüne Bakış” başlığı altında bizlere Türkiye’deki moda sektörü ve alanları hakkında net bilgiler vererek gerçekçi bir bakış açısıyla modayı yorumlamamızı sağlayan Lamodaist’in sahibi Tuğba Kuzdere moda hakkındaki görüşlerini şu şekilde dile getirdi;  “Bana göre moda yok, önemli olan trendlerdir. Moda iletişimin birinci ayağıdır, tasarımda da kendi ürününün ilk PR’ıdır.”

Tasarımcının kendini pazarlayabilmesi ve marka olabilmesi için tüm kapılmaları utanmadan, sıkılmadan çalması gerektiğini söyleyen Tuğba Kuzdere Türkiye’de hala marka pazarlama departmanın olmadığına dikkat çekti.

Ferhat_Kazancı

Özgür_Masur 

Son konuğumuz olan Özgür Masur’un marka yöneticisi Ferhat Kazancı “Nasıl Marka Olunur?” sorusunu Özgür Masur’la yıllardır uzun ve stratejik fikirlerle yaptıkları çalışmaları ve bugüne nasıl geldiklerini bizlere anlatarak cevapladı.

Üniversite_Moda

 

Üniversite Medya Birliği, Üniversite Modası ve Stilkolik.com ekip üyeleri

Tuğba_Kuzdere_Universite_Moda Hakan_Baş_Üniversite_Moda