Moda Fotoğrafçılığı Nedir?

285

 

Hayatımızda her şeyin ilk etapta görseli bizlerde bir etki bırakıyor. Nöronlarımıza olan etkinin (olumlu ya da olumsuz) derecesini ise görselin ne denli pozitif bir mesaj verdiği belirliyor. Yani bakış açımız ne olursa olsun iyi bir fotoğraf sizi etkileyecektir.

ea9edc40c9c7be5d397493ae4046d030

Konuyu çok fazla psikolojiye bağlamadan  esas bahsetmek istediğime geleyim. Moda Fotoğrafçılığı. Moda ürünlerinin  tanıtımları ve reklamları için gerçekleştirilen özel çekimlerin tümüne moda fotoğrafçılığı denilmektedir.

66c81dbe011021643c358e780cc149b6

Ellerimizden moda dergileri düşmüyor, online alışveriş siteleri ise bir tıkla hayatımızı kolaylaştırdığından bir çoğumuzun tercih sebebi olabiliyor; herhangi bir markanın kataloğunu  incelemek için göz atabiliyoruz vs. Hepsinde de bizlere sunulan bir görsellik söz konusu. İncelediğimiz elbiseler, etekler, gömlekler, ayakkabılar, çantalar söz konusu model ve ortam ile belirli formlarda bizlere sunuluyor. Hal böyleyken de görselin sunulması hafife alınacak bir boyut olmaktan çıkıp söz konusu markanın veya konunun  ruhunu doğru yansıtmak  için oluyor.

276daf0e37e643479c9471371b3346e2

Fotoğrafçının farklı bir estetiğe , bakış açısına sahip olması gerekir. Nasıl ki moda sürekli kendi içinde bir değişim  içindeyse, moda fotoğrafçısının da sürekli olarak kendini güncellemesi ve değişime açık olması gerekir. 1900’lü yıllarda mağazalar, moda evleri, terziler  katalog hazırlayarak reklam yapmaya başladılar. Bu kataloğu hazırlayanlar ise fotoğrafçılardı. Fotoğrafçılar ne kadar iyiyse, ürünlerin satışı da o kadar iyiydi. Haliyle günümüzde de halen böyledir. Ürünün yapıldığı ilk reklam üretici firmanın ya da iş yerinin kataloğudur. İllüstrasyon ve moda fotoğrafı 1910’lu yıllarda sıkı bir iş birliği içinde ilerler. Bu dönemden itibaren fotoğraf ön plana geçer ve tüketiciye sunulur. İlk moda fotoğrafları 1856 yılında çekilen Mayer ile Pierson’un gerçekleştirdiği Castiglione kontesinin 288 klişesinden oluşmaktadır. 1880-1890’lardan itibaren fotoğraf, modayı yayınlanabilir hale getirmiştir.85b7671b094fa137b3a56f07782f67ee

 

Söz konusu bahsettiğimiz moda fotoğrafçılığı eğitimlerinde; moda fotoğrafçılığına giriş ile başlayıp (moda fotoğrafçılığı tarihi, güncel trendler ve fotoğrafçılar hakkında bilgiler veriliyor), Stüdyo ve Dış Mekan Fotoğrafçılığı (stüdyo ekipmanları, stüdyo ışık ölçümleri, dış mekan çekimleri ve portre çekimleri), Photoshop, Moda Fotoğrafında Styling vb. gibi derslerle moda fotoğrafçılığı bilinci oluşturulmaya çalışılır.

Moda fotoğrafçılığı demişken bu programın eğitimini veren kurumlar şöyle :

 • Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği
 • İstanbul Moda Akademisi,
 • Akademi İstanbul,
 • Foto Life Akademi,
 • Fotoğraf Ağacı

Fotoğrafçılık bölümü okuyanların çoğunun moda fotoğrafçılığını tercih etmesinin nedeni genelde bu sektörün her geçen gün daha da gelişmesi ve daha fazla iş imkanı sunmasıdır. Tabii bir de modaya olan tutkunun ağır basmasını da es geçemeyeceğim. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık  bölümü kendi içinde kategoriler içerdiğinden ve moda fotoğrafçılığına da değinildiğinden fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü bulunan üniversiteler de şöyle:

 • Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi,
 • İstanbul Aydın Üniversitesi,
 • İstanbul Gelişim Üniversitesi,
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi,
 • Kocaeli Üniversitesi,
 • Okan Üniversitesi
 • Plato Meslek Yüksekokulu
 • Başkent Üniversitesi
 • Süleyman Demirel Üniversitesi
 • Ahi Evren Üniversitesi

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyor ve çekmeden olmaz diyorsanız, modaya olan ilginiz de göz ardı edilemez ise, hobiniz işiniz olsun istiyorsanız ve tabii kendinizde estetik bakış açısı görebiliyorsanız moda fotoğrafçılığı neden olmasın? dsc9774atölyeden-görüntü224256-800w