Moda Haber 7. İstanbul Moda Konferansı

233

Türkiye Giyim Sanayicileri (TGSD) tarafından düzenlenen ve bir çok firmanın sponsorluğuyla gerçekleşen Moda Konferansı bu yılda önemli isimleri ağırladı.

1 sunucu

Başta Uniqlo Group olmak üzere Arcadia, Tom Ford , Penti , Aytemiz Tekstil, Kiğılı, Türkven, Mudo gibi markaların yöneticilerinin yer aldığı konferans birbirinden önemli konuşmacıların sunumlarıyla gerçekleşti.

2 tgsd

Konferans, TGSD Yönetimi Kurulu Başkanı Cem Negrin’in açılış konuşmasıyla başladı. Türkiye’nin zaman içerisindeki ithalat ve ihracat gelişimini anlatan Negrin, Türkiye’de çok çalışmayla zamanla büyük gelişmeler yaşandığını dile getirdi.

3 uniqlo

UNIQLO Group Üretimden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Yoshihiro Kunii, Fast Retiling Group adı altında 7 ayrı şirketin olduğunu söylerken markasıyla ilgili: “biz hızlı moda markası değil, kalite markayız.”dedi. Amaçlarının kaliteli ürün üretmek olduğuna vurgu yapan Kunii, “Kaliteden ödün vermeyiz, fiyattan ödün veririz.” dedi.

4 berardi, sophia

5 berardi

Moda tarihçisi ve yazarı Colin McDowell’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ünlü tasarımcı Antonio Berardi ve Kreatif Direktörü Sophia Neophitou  moda ve tasarım dünyası üzerine konuştu. Büyülü ve fantastik bir şey yaratmak istediklerini söyleyen Sophia , moda dünyasında kişi, “Cesur olmalı ve kendine inanmalı” dedi. Yaptığı her şeye aşık olduğuna vurgu yapan bu anlamda her zaman dışarıdan bir göze ihtiyaç olduğunu söyleyen tasarımcı Berardi, Sophia’nın bu anlamda ona çeşitli eleştiriler getirerek yardımcı olduğunu ve tasarımcı koleksiyonunu ürettiğinde bunu herkesin alacağı anlamına gelmediğini söyledi. Kırmızı halının bir tasarımcı için ücretsiz reklam hizmeti sağladığını, bu yüzden bu tür etkinliklerin önemli olduğuna dikkat çekti.

6 prof.dr

INCORPROTED Türkiye Program Direktörü Marshall Powell, Türkiye’deki satış ve tüketici profilleri hakkında bilgi verdi. Lüks Marka Yönetimi hakkındaki görüşlerini ise Prof.Dr. Piergiorgio Dal Santo dile getirdi.

7 kiğılı, mudo, aytemiz teks.

Moda Sektöründe İkinci Kuşak Etkisi başlığı altında KOTON Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz moderatörlüğünde görüşlerini bildiren MUDO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Taviloğlu, AYTEMİZLER TEKSTİL Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aytemiz, KİĞILI Ceo Yardımcısı Sena Suerdem bu kuşağın iletişim tarzı açısından farklı olduğunu söyledi.

9 tomford

TOM FORD International Müdürü Luigi D.Orsogna Bucci büyük ve lüks markaların kişiye özel olmasını gerekliliğinden bahsederek Tom Ford’un kaliteli olmasının eski üretim yöntemleriyle ve kaliteli pamukla yapılmasına bağlı olduğunun altını çizdi.

10 arcadia

Arcadia Group’tan David Stepherd kendilerine bağlı TOPSHOP, TOPMAN, BHS, DOROTHY, PERKINS, EVANS, MISS SELFIDGE, BURTON MENSWEAR LONDON, WALLIS gibi ve tüm markalarının ortak mağazası OUTFIT’i detayları ve içerikleriyle anlattı.

PENTİ Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, “Üretim ve Perakende: Dikey Entegrasyon Mümkün Müdür?” başlığı altında düşüncelerini dile getirdi.TÜRKVEN Genel Müdürü Seymur Tan sektöre, “Hayal kurmazsanız, hayalleriniz Gerçekleşmez.” bakış açısını getirdi.

İstanbul Moda Konferansı, Mediasa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan’ın  “Bir elin nesi var, ülke markasının sesi var” konuşmasıyla sona erdi.