Moda Geçer, Stil Kalır!

246

Giorgio Armani ‘ Yaşamış en zarif kadın ’ olarak tanımlıyordu. Kimi mi? Stiliyle dönemine damgasını vuran ve hala bugünün modasına ilham kaynağı olan, azimli ve başarılı moda tasarımcısı Coco Chanel’i .

Esasında Coco’nun zarifliği, güzelliğinden gelmiyordu. Ya da güzelliğini gölgede bırakan, onun kendine has olan stiliydi. Chanel’ in stili bugün mükemmel sayılıyorsa bunun nedeni; kendine yakışan kıyafetleri, kendi ruhunu yansıtarak özgür ve özgün bir şekilde üzerinde taşımasıydı.

Peki zihinde bir ikon olarak yer etmede stil ne kadar etkili olabilir? Moda sürekli değişim ve gelişim halindeyken, nasıl oluyor da hala 1960’ların stilleri konuşulabiliyor? O halde stil, modayı gölgede bırakıyor demek pek de yanlış olmayacak. Şöyle geriye dönüp baktığımızda Coco Chanel ’in ‘’Moda geçer, stil kalır’’ sözü göze çarpıyor. Muhtemelen o da stilinin ve kendi farkındalığının bilincindeydi.

bw_fashion

Peki moda ve stil arasındaki bağlantı nedir? Öncelikle bu iki olguyu açıklamak daha doğru olacak.  Moda, değişkendir; farklı dönemlerde öne çıkan kıyafet ve detaylar farklılık gösterebilir. Stil ve moda kimi zaman karıştırılır. Fakat stil; pahalı bir ayakkabıdan, marka bir gömlek veya çantadan çok daha fazlasıdır. Stil sizin ruhsal ve fiziksel bütünlüğünüzün yansımasıdır. Yürüyüşünüz, konuşmanız, gülüşünüz, ne giydiğiniz, nasıl kahve içtiğiniz , mimikleriniz, duygularınız her şey stilinizin bir parçası. Hepsi bir bütündür ve modadan daha  önceliklidir.

bw_fashion bw_fashion

Stil, elbette öncelikle sizin kimyanızla ve fiziğinizle şekillenir. Yani ruhunuzla, duygularınızla… Kim olduğunuzu biliyorsanız, stilinizi yansıtmakta çok daha özgür olabilirsiniz. Vücudunuzu iyi tanıyorsanız, size uygun modelleri seçip,ten renginize uygun renkleri uygulayabiliyorsanız, aksesuarlarda belirli kurallarınız ve tercihleriniz varsa , stiliniz var demektir.

Bir kıyafeti marka olduğu için mi, ya da çok tercih edildiği için mi; yoksa bedeninize ve tarzınıza yakıştığı ve kendinizi yansıttığınıza inandığınız için mi seçiyorsunuz?

marilyn_monroe

 

Alexander McQueen ‘’Tepeden tırnağa marka giyinmek artık eskide kaldı. Özgün stil, hem alt hem üst markaları giyinmek, gözde tasarımcılar ve yeni tasarımcıları bir arada kullanmaktır’’ diyor.

Doğrular kişiye göre değişkenlik gösterebilir fakat stilinizle öne çıkabilmek için; satın alıp sahip olmaktan çok ona ait olmak çok daha yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Başkasının stilini kopyalayıp kendinize yapıştırmakla da stil sahibi olamazsınız. Çünkü özgün sayılmazsınız. Kendinizi yansıttığınız en iyi versiyonla stil sahibi olabilirsiniz. Kişiliğinize uyan ve bedeninize yakışanı giymek gerçek stildir. Geçen sezon aldığınız ayakkabılar bu yıl moda olmayabilir. Fakat stilinizi yansıtan her şey kalıcıdır.

Modayı olduğu gibi değil de, sizi yansıttığı ve size uyduğu kadarıyla alıp harmanlayarak kullanmalısınız. Onun bedeninize dikte edilmesine izin vermemelisiniz. Ancak bu şekilde özgün ve stil sahibi olabilirsiniz.

 

Son olarak stil ile ilgili söylenmiş sözlerle yazıyı noktalamak istiyorum.

‘’Stil, deneyim ve kültürün karışımından oluşur. Bir karizması vardır. Moda ise stilden sonra gelen geçici şeylerdir.’’ John Fairchild

‘’ Sadece çok akıllı kadınlar, sade bir stile sahip olmayı başarabilir.’’ Stendal

‘’Moda, tasarımcıların size yılda dört defa önerdiğidir. Stil ise sizin hangisini seçtiğiniz…’’ Lauren Hutton

‘’ Amaç insanları değiştirmek değil, kim olduklarını kıyafetlerle anlatma fırsatını vermektir.’’ Dries Van Noten