Moda, Ruh-Beden Çatışması ve Negatif Moda Algısı

253

 3beb7eae08cf877cbc7bf1853edf5e48Giyinmek ,süslenmek ve bakım biz bayanlar için son derece önemli bir husus. Ve belirli bir sınırı da yok. En azından sınır dediğimiz şey kişiden kişiye göre farklılık gösteriyor sadece. Bu farklılığı yaratan en önemli etkenlerden biri de vücut yapımız. Genç bayanlar görsel beğeni algılarını etkileyen modellere ve ünlü kişilere özenmekte ve bir şekilde zihinlerinde ‘idol’ olarak tanımlamaktalar. Esasında idol olarak algıladıkları şey ‘vücut idolü’ dür; fakat telaffuzlarında ‘kişilik‘ anlamında idol olarak gördüklerini aktarırlar. Ve idol mesajını alan bünye, bir şekilde kendini hareket, tarz, beslenme ve en küçük detaylara kadar birçok noktada yeniden işlemeye başlar. Tabii idol olarak algılanan şahsın tarzına ve hareketlerine bürünmek için öncelikle vücut hatlarının istenilen ‘idol kişi’ seviyesine ulaşması lazımdır. Bahsettiğimiz bu genç kişi başlar yeme düzenini değiştirmeye. İlk adımda hiç yemek yemeyerek istenen forma ulaşılacağını düşünür. Fakat başaramaz. Haliyle tüm beslenme hayatı ciddi bir değişiklik sürecine girmiş olur ve bünye buna karşı çıkarak ilk reaksiyonunu gösterir. Nefsini zorla terbiye etmeye uğraşır; başaramazsa bu kez de farklı davranışlar sergilemeye başlar. Dilediğini yer ve sonrasında zorla ‘kusma’ eylemine başvurur. Bünyeyi buna alıştırmaya başlar ve bir süre sonra isteyerek yediklerini de bünye kabul etmez. Genç ve narin bünyesi bir döngü içine girer. Ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Kendisinin hesaba katmadığı durumlar belirmeye başlamıştır ama çoktan. Aklında ise hala sadece ‘idol modeli’ vardır. İçinde bulunduğu durumdan dolayı umutsuzluğa düştükçe kendini telkin etme metodu geliştirmiştir kendince. Hedefine ulaştığındaki hazzı düşlemektedir. Tam bu noktada diğer yandan da ego devreye girer. Düşlediği modeli kendisi olduğunda, toplumda nasıl da ‘ben’ olarak gezinecektir …

07eba7e6a789fc62bab10cd30d2b1b49                                       3268de75a4cd061f410b86ecd260e119

Zaman geçtikçe telkinlerin de işe yaramadığı sonucuna varır; varmak zorunda kalır; çünkü yakalanmış olduğu anoreksiya nevroza kendisinin tek başına çözümleyemeyeceği boyuta gelmiştir.Ve artık psikolojik destek alması şarttır.
Görüldüğü gibi moda bir kadının yemek alışkanlıklarını bile yönetecek kadar hayatımızda. Ve modanın bu kadar hayatımızda oluşu yadsınamaz bir gerçek haline çoktan geldi. Fakat bırakalım da pozitif taraflarıyla var olsun, bu olumsuz ve sağlığımızı tahrip edebilecek kadar kuvvetli olumsuz yanlarını artık bertaraf edebilelim.
Önce kendimizi sevelim,değer verelim. Egoyu yararlı kullandığımız sürece bir zararı olacağını sanmıyorum.Güven kısmımızı biraz egoyla destekleyelim.Dozunda ve kararında…
Ve sizden bir tane daha olmadığı algısının hep bilincinde olun. Bedeniniz ve ruhunuz ile teksiniz. Elbette hayatınızda idol model seçeceksiniz.Fakat seçtiğiniz kategorinin cinsinin (zayıflama vb gibi) ve dozunun da mühim olduğunu da unutmayın.
Modanın hayatınızda kocaman bir pozitiflikle var olması dileğiyle…
Sevgiyle kalın…

olsund179077a48e1827b2232b432d31f9f78 anorexia03