Modern Zamanlarda İnsan Kaynakları

Modern Zamanlarda İnsan Kaynakları

401

Personel alımı ve kağıt işlerinin dışına çıkmayı başarıp kendisine cicili bicili kıyafet giydirebilmiş bir alan olarak insan kaynakları, modernize olmuş, artan önemi ve popülaritesiyle günümüze göz kırpmıştır.

Önceleri unvanı personel müdürü olan ve işe alımlarda görev alan, isten çıkarılacak elemanlara acı haber veren ve çok da sevilmeyen bu birimin 2000’lerle birlikte yüzü gümüştür. Güncellenen her mesleğin makus kaderi de güncellenemeyen elemanlarla isin yürütülmesidir.

Nasıl artık insan kaynakları sadece bu bahsi geçen tek düze işleri yapmıyorsa, insan kaynakları elemanlarının da yenilenen düzene ayak uydurması gerekmektedir ki verim alınabilen bir birim olarak var oluşunu sürdürebilsin, gelişme kaydedebilsin.

Peki, “Modern Zamanların” IK’sına nasıl ayak uydurulur?

1- Gerçeklerden Kaçmayın.

Gerçek şu ki İnsan Kaynakları ise alım, sigorta, özlük işleri ve maaş işlemlerinden ziyade işçi ile işverenin arasındaki bağdır ve temel görevi personel memnuniyetini sağlamaya çalışmaktır. İnsan kaynaklarının görevi sadece firmaya insan kaynağı sağlamak değildir. Bundan ziyade sağlanan insan kaynağının işe giriş sürecinden çıkış aşamasına kadar; İşe uyum sağlaması, iş tatmini, örgüt iklimine uyumlu çalışabilmesine yardım ve destek sağlayacak olan birimdir.

2 – Araştırmacı olun.

Kaynağı insan olan bir alanda öğrenilecek şey sonsuza kadar bitmeyecektir. Seminerler, eğitimler, webinarlar ile kendinizi güncel tutmaya özen gösterin. Bir alanda uzmanlaşmak için sadece tecrübe edinmeniz yeterli değildir. Eğitimin yüksek önem taşıdığı İnsan Kaynaklarında, çalışan kişilerin çok farklı alanların eğitimini aldığı görülmektedir. Eğer siz de bunlardan biriyseniz mutlaka bir uzmanlık programına katılmalı, pratik bilginizi arttırabilecek bir teorik eğitim de almalısınız.

3 – Sosyal medyayı ihmal etmeyin.

Yeni medya insan kaynaklarını her birimden daha fazla alakadar etmektedir. Bu nedenle ki bir IK’cı her şeyden haberdar olmak adına sosyal medyayı yakinen takip etmeli, personel alımında açık referans sağlayan bu mecralara hakim olmalıdır.

4 – Köprü olmayı unutmayın.

IK’cının temel görevi bağ olmak demiştik. İşveren daha fazla verim beklerken işçi daha iyi koşullarda çalışmayı ister. Bu nedenle, insan kaynakları birimi elemanların daha verimli ve daha mutlu çalışabilmeleri için iş ortamını buna hazırlamalıdır. İşveren ile gerekli iletişimi kurup taraflar arasında bir hakem, aracı olmalıdır.

5 – Y kuşağını iyi tanıyın.

Şirketlerin en önemli kaynağı elemanlarıdır ve her yıl eğitimlerini yeni tamamlayan genç nesiller sektöre girmektedir. Yeni gelen nesli eski yöntemlerle yönetmek ve yönlendirmek elbette ki kolay değildir. Bu nedenle İnsan Kaynaklarının bu yeni kuşağı iyi çözümlemesi gerekmekte, departman bünyesinde özellikle genç kanlara yer vermesi gerekmektedir.

6 – Fark yaratın.

Elemanların ilk yardım talep edeceği birim olan İnsan Kaynaklarında fark yaratabilmek için her an gözlem yapmanız ve dikkatli olmanız gerekir.

İnsan Kaynakları çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Kendi içinde çeşitli alt bölümlerden oluşur.

Bunlar,

İş Analizi ve İş Dizaynı

İnsan Kaynakları Planlaması ve Çalışan Seçimi

Eğitim ve Geliştirme

Performans Değerlendirme

Kariyer Geliştirme

İş Değerleme

Ücret Yönetimi

İş Güvenliği ve Çalışan Sağlığı gibi fonksiyonlarına göre gruplandırılır.

Genel bilgi sahibi olmakla beraber, başarılı bir İK Uzmanı olabilmeniz için yeteneğinizin olduğu alana yönelmeniz gereklidir.
Seçme yerleştirmede çok da başarılı olmayan bir insan kaynakları uzmanı performans değerlendirmede çok başarılı olabilir. Aynı durum yetenek yönetimi, yan haklar, ücretlendirme gibi birçok alt bölüm için de geçerlidir.

KAYNAK: http://sosyalmedyakulubu.com.tr/kariyer-gelistirme/modern-zamanlarda-insan-kaynaklari.html