Mona Lisa da Bizi Görecek!

272

Dünyanın en çok bilinen tablosu Mona Lisa’yı artık gülmenin dışında başka ifadelerle de görebileceğiz. Leonarda Da Vinci’nin ünlü tablosu yeni interaktif  versiyonu sayesinde ruh haline göre dudaklarını büzüp alnını çatabilecek aynı zamanda gözleriyle kendisine bakanları takip edebilecek.
40 kişilik Fransız teknisyen ve sanatçıdan oluşan ekip yaklaşık bir yıldır yapay zeka kullanılan dijital ‘Yaşayan Mona Lisa’ üstünde çalışıyor. “Leonardo Da Vinci onu hayata getirmek istedi bizim de onun amacını bir adım öteye götürmemiz gayet yerinde bir hareket” diyen projenin fikir babası Florent Aziosmanoff esas fikrin Mona Lisa’nın modern bir formata uyarlanması olduğunu açıkladı.
Paris İnternet ve Multimedya Enstitüsü başkanı Jean-Claude  Heudin “Yaşayan Mona Lisa”nın interaktif video oyunlarında kullanılan bir hareket sensörü sayesinde ona bakanların hareketlerini ve görüntülerini algılayıp kendi ruh haline göre tepki verdiğini anlattı.

YAŞAYAN MONA LISA KOLYESİ
Orijinali Louvre Müzesi’nde sergilenen Mona Lisa’nın  dijital versiyonunun farklı boyut ve formatlarda üretilerek satılması planlanıyor. Sonbaharda satışa çıkacak ‘Yaşayan Mona Lisa’nın tablosu ya da daha küçük boyutlarda takıları tasarlanacak. Heudin “Gelecekteki amacımız duyguları dikkate alarak geçmişteki deneyim ve etkileşimleri kullanacak bir sistem oluşturmak” diyor. (The Daily Telegraph)

Haberin devamı için tıklayınız!

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.