Muhabir Artık Bir Şovmen

229

Milliyet gazetesi köşe yazarı ve televizyon eleştirmeni Sina Koloğlu, reyting mücadelesi sebebiyle televizyon muhabirlerinin artık birer konu mankenine, şovmene dönüştüğünü 26 Nisan 2016 tarihli köşe yazısında şu sözlerle anlattı:

Haber bültenlerinin muhabirleri birbirleriyle oyunculuk yarışında.
Televizyon muhabirliğinin, yazılı basın muhabirliğinden farkı var. Kameranın önünde olmak, bazı özellikleri zorunlu kılıyor.
İyi konuşmak, etkileyici ses tonu, giyim kuşam, boy, pos, estetik, fizik ve biraz espri…
Reyting mücadelesi sonucu muhabirlerin bir de oyunculuk yeteneklerinin olması şart oldu. Muhabir artık bir şovmen. Her haber için mutlaka bir mizansen şart. Siyasi haber muhabirleri biraz daha hareketsiz. Show TV’de geçtiğimiz pazar gelinlik haberi vardı. Muhabir gelinliği giymiş.
Kadınlar motosiklet ekibi kurmuş, haberi yapan muhabir arkadaşımız, motosikletin üstünde.
İyi yüzme bilmek, judo, karate belgesi bulundurmak, hızlı araba kullanmak cambazlık yeteneğinde olmak gibi özel meziyetler bugünkü habercilikte olmazsa olmaz gibi! Ha bir de iyi senaryo yazmak, ayrıca yönetmen olmak da şart. Ben karşı değilim bu tarz haberciliğe. Ama her haber için mizansen şart durumu da abartılı oluyor. Bu işlerin babası bizim Mert Ali Başarır ile Musa Ağacık’a buradan sevgilerimi gönderiyorum.

 

CEVAP VER

14 − 10 =