Müziğin Moda İkonları

744

Önce David Bowie, ardından Prince.. Ard arda ölen pop ikonları, beni müzik endüstrisinin modaya kattığı cesareti ve ilhamı düşünmeye sevk etti. Bende bu cesur müzisyenleri düşünüp sizler için bir liste hazırlamak istedim.

 

1Michael Jackson

Hala Moonwalk yapmaya çalışmayan kaç kişiyiz? Popun kralı, ilham verici müzikalitesiyle aynı zamanda bir moda öncüsü şüphesiz. Kısa metraj film tadında klipleri, gösterişli ceketleri (Thriller klibindeki kırmızı ceket -altta- favorim!), kusursuz ve kendine özgü dansları, sansasyonel hayatı ve müziği. Her çağa, her yaşa ulaşan ve hepsine biraz ilham veren inanılmaz bir müzisyendi. Ve moda ikonuydu tabii ki!

muzigin-moda-ikonlari-michael-jackson-1
Thriller-1982

2Freddie Mercury

Zincirleri kırmanın heyecanını ve şampiyon olmanın haklı gururunu onun şarkılarıyla yaşadık desem yeridir. Marjinal sahne kostümleri sayesinde döneminin ve günümüz sanatçılarına ilham veren bir efsaneydi Freddie Mercury. (Ahh o sarı ceket!-altta-) Lady Gaga’nın isminin, Freddie Mercury’nin solisti olduğu Queen grubunun “Radio Gaga” şarkısından geldiğini söylersem, sanırım ne kadar ilham verici olduğunu anlatmaya yeterli olur. Freddie Mercury de moda dünyasında saygıdeğer bir yere sahip şüphesiz.

muzigin-moda-ikonlari-freddie-mercury-2

3Amy Winehouse

27’ler Kulübünün, kendine has marjinal kızı. Ölümü, ne kadar harika bir müzisyen ve eşsiz bir ses olduğunu anlamamızı sağladı. Zira yaşamında kötü alışkanlıklarıyla sebep oldu sansasyonlar müziğinin önüne geçiyordu. Ancak stili tabii ki hep konuşulan yönüydü Amy’nin. Kuyruklu göz makyajı yapmaya çalışırken gözünü çıkaran kaç kız var bilemiyorum 🙂 Desenleri bir arada kullanması, şal desenli saç bantları, kabarık saçları, makyajı ve sahnedeki tavrı, müzik kökenli bir moda ikonu olması için yeterli hatta fazla bile. Ne dersiniz?

muzigin-moda-ikonlari-amy-winehouse-2

4David Bowie

O dünyaya ilham vermek ve biraz cesaret aşılamak için düşmüş bir adamdı. Öldüğünde hastaydı ve yepyeni bir albüm için çalışıyordu. Feminen bir giyim tarzı olması ( bkz. “Hunky Dory” albüm fotoğrafları) hakkında pek çok spekülasyona yol açsa da ilham verici olduğu gerçeğini değiştirmedi ki bu yorumları umursamadı da. Cesareti ve harika sahne şovları dünyaya ve insanlığa herkesin birer kahraman olabileceğini ispatladı.

muzigin-moda-ikonlari-david-bowie-2

5Prince

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Prince, ölümüyle sürpriz yapan isimlerden. Uyuşturucu problemleri olduğunu tabii ki biliyorduk ancak net ölüm sebebi bulunamadı. O müziğin yaramaz isimlerinden biriydi. Mor takım elbisesi yıllar geçse de akıllardan silinmeyecek ve her döneme ilham olacak eminim.

muzigin-moda-ikonlari-prince-2

6John Lennon

Dünyaya barışı getirmek için çok uğraştı. Vakıf kurdu, açlıkla mücadele etti, felsefesini dünyaya yaymaya çalıştı. Ancak biz onu bir ikona dönüşen “John Lennon gözlüğü” ile daha iyi biliyoruz. Sosyal sorumluluk bilinciyle yaşayan, daha iyi bir dünya için savaşan ve bunu müziğe duyduğu aşkla yaymaya çalışan bir adamdı. Moda dünyasına bile dokundu ve yuvarlak çerçeveli gözlükleri literatüre soktu.

muzigin-moda-ikonlari-john-lennon-2

7Bob Marley

Reggae müziğin babası Bob Marley de daha iyi ve mutlu bir dünya için müziğin birleştirici gücüne inananlardan. Saçları ve o meşhur şapkasıyla yaşam tarzını giyimine yansıtıyordu adeta. Bob Marley için de bir moda ikonu dememiz mümkün bu halde.

muzigin-moda-ikonlari-bob-marley-2

8Jimi Hendrix

Amerikalı müzisyen için moda ikonundan çok, kültür ikonu diye bahsetmek yanlış olmaz diye düşünüyorum. 1969’da ilk Woodstock Festivali’nde baş şarkıcı olarak çıktığında nasıl bir ilham kaynağı ve ikon olacağının sinyallerini vermişti. Hayatı ve müziği onu bir dönemin temsilcisi haline getiriyor. Bohem giyim tarzının önemli bir temsilcisi olduğunu da ihmal etmemek gerek tabii ki. Desen ve renklerden korkmadan giydikleri adeta bugüne referans niteliğinde.

muzigin-moda-ikonlari-jimi-hendrix-2

 

9Janis Joplin

27’ler Kulübünün bir diğer güzel üyesi. Dirseklerine kadar sıraladığı bilezikleri, yuvarlak çerçeveli pembe gözlükleri ve “savaşma, seviş” felsefesi ile hem moda hem bir kültür ikonu. Bohem şıklığın önemli bir ismi ve müziğe henüz katacağı çok şey varken genç yaşta ölümü büyük bir kayıp tabii ki.

muzigin-moda-ikonlari-janis-joplin-2

 

10Brian Jones

The Rolling Stones grubunun kurucu üyelerinden Brian Jones’u ismen çok az duymuşsunuzdur belki özellikle ilgilenmiyorsanız. Ancak Brian Jones grubun saklı yeteneği ve moda ikonuydu bence. Giyim tarzı ve saç kesimi günümüze referans oluşturacak derecede başarılı. Gruptan ayrılması ve henüz 27 yaşındayken hayatını kaybetmesiyse tam bir trajedi.

muzigin-moda-ikonlari-brian-jones-2

 

11Kurt Cobain (BONUS)

Sarı saçlar, mavi gözler, serseri bakışlar ve gitar. Kızlar itiraf edin hadi! Kaç kişi var Kurt Cobain’e aşık olmayan? Kurt Cobain, adeta yan komşunun yakışıklı oğluydu. Ekose gömleği “serseri serbest stili” haline getirdi diğer bir deyişle. Mahallenin kızlarını peşinde koşturan bi de üstüne gitar çalıp herkesi etrafına toplayan o asi çocuktu. Kötü alışkanlıkları, genç yaşta gelen şöhret ve hızlı hayatı onu da 27’ler Kulübü’nün bir üyesi olmak sonuyla karşılaştırdı maalesef. Fikriniz nedir bilemem ama Kurt Cobain de bir stil ikonuydu, orası şüphesiz.

muzigin-moda-ikonlari-kurt-cobain-2