Neden Dünya Günü?

430

Google kullanıcıları arama ekranını açtığında Dünya Günü için hazırlanmış Doodle’lar ile karşılaştı. Peki bugün herkesin merak ettiği Dünya günü nedir, ne zaman ve neden kutlanmaya başlandı. Dünya Günü San Francisco’da 1969 yılından itibaren kutlanmaya başlandı. Dünya Günü’nün kutlanma amacı dünyamızın karşı kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmektir.
Dünya Günü ile Google, Doodle’larına bir yenisini ekledi. Dünü günü Doodle’ında farklı hayvan figürleri kullanıldı. dunya-gunu-doodle-umb-blog-(1)

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansı‘nda John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

dunya-gunu-doodle-umb-blog-(3) dunya-gunu-doodle-umb-blog-(4)

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk “Temiz Hava Yasası” ve “Temiz Su Yasaları” hazırlanmıştır.