Perşembe Sineması Devam Ediyor

205

SALT tarafından, Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan Perşembe Sineması devam ediyor.
Perşembe Sineması bu yıl, devasa ölçekte uluslararası organizasyonlar olan dünya fuarları, dünya kupaları ve olimpiyat oyunlarının şehirlere etkilerine odaklanıyor.
Kurgu ve belgesel 24 filmden oluşan program, Nisan-Haziran ve Eylül-Aralık aylarında SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

İlk gösteriminin 5 Mayıs’ta The Beautiful Game ile gerçekleştiği Perşembe Sineması’nın Mayıs programı:

1What Have You Done Today Mervyn Day?

12 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Paul Kelly
46 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Elektronik müzik üçlüsü Saint Etienne ve yönetmen Paul Kelly’nin iş birliğiyle Londra’daki Barbican Centre için hazırlanan bu film, kurgusal karakterlere yer veren bir belgeseldir.
Gazete dağıtıcısı genç Mervyn Day’in günlük rotasını takip eden filmde, Londra’nın doğusundaki Aşağı Lea Vadisi’nin gizli tarihine dair büyülü izler açığa çıkar.
Çekimler 2005 yılı yazında Londra’nın, bu eski endüstriyel bölgenin yeniden yapılandırılmasına vesile olacak 2012 Olimpiyatları ev sahipliğinin açıklanmasından önceki birkaç haftada gerçekleştirilmiştir.

Saint Etienne üyelerinden Bob Stanley, Temmuz 2012’de şöyle yazar: “2012’nin mimarları, yakın zamanda London School of Economics’te bir konuşma yaptı. Olimpiyat mirasının ne kadar büyük önem taşıdığını vurgulama; parktaki yapıların nasıl halka açık olacağı ya da başka yerde yeniden kurulacağını anlatma telaşındaydılar. Hiç kimse, bögenin tarihinden bahsetmedi. Doğu Londra’nın bu kısmı yüzyıllar boyunca, bizlere modern Britanya’nın araçları olan petrol ve plastik üretmek için harcanmıştı. Geride bunu hatırlatacak hiçbir iz kalmaması son derece üzücüdür.”

2Seven Summers

12 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Paul Kelly
10 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

Bu kısa belgesel film, elektonik müzik üçlüsü Saint Etienne ve Paul Kelly’nin iş birliğinde hazırlanan What Have You Done Today Mervyn Day? [Bugün Neler Yaptın Mervyn Day?] filminin devamı niteliğindedir.
Film 2012’de, Aşağı Lea Vadisi’nde olimpiyatlar nedeniyle yürütülen yeniden yapılandırma çalışmalarının bölge halkı ve Doğu Londra silüetini nasıl etkilediğini araştırır.
Olimpiyat parkının henüz inşa edilmemiş olduğu 2005 yılı çekimlerinden görülmemiş bölümler ve bu karmaşık peyzaja dair 2012 yılı görüntülerini içeren film, bölgenin içine düştüğü sürekli değişim hâline dikkati çeker.

3Paris Belle Epoque

19 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Raynal Pellicer
52 dakika
Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Bu belgesel film, bugün bile nostalji ve hayranlıkla anılan bir devrin Paris’ini gözler önüne serer. Filmde, 19. yüzyıldan 20. yüzyıla geçişte, 1900 Evrensel Sergisi’ne ev sahipliği yapan ve sanat tarihinin en dikkat çekici hareketlerinden Art Nouveau’nun doğuşuna şahitlik eden Fransız başkenti konu edilir.

Odağın ilk defa üreticiden tüketiciye kaydığı yüzyıl dönümü sergisi, yürüyen merdivenleri ve yürüyen bantlarıyla o tarihe kadar elektriğin en geniş çapta kullanıldığı etkinliktir.
Aynı zamanda, bu dünya fuarı, tarihte nadir görülen bir şekilde modern olimpiyatların ikincisine de ev sahipliği yapmıştır.

4Walk, Don’t Run

26 Mayıs, 19.00
SALT Galata, Oditoryum

Yönetmen: Charles Walters
114 dakika
İngilizce; Türkçe altyazılı

İş nedeniyle Tokyo’ya giden İngiliz sanayici Sir William Rutland (Cary Grant), yaklaşan Olimpiyat oyunları nedeniyle turist akınına uğrayan şehirde kalacak bir yer bulamaz.
Christine Easton’ı (Samantha Eggar), evinin bir odasını birkaç günlüğüne kendisine kiralamaya ikna eder. Ancak, Rutland’ın bu odayı Amerikan Olimpiyat takımından Steve Davis (Jim Hutton) ile paylaşmaya kalkışması olayları karmakarışık hâle getirir.
Filmin devamında Rutland, iki gencin arasını yapmaya çalışacaktır.

Olimpiyat oyunları, Asya kıtasında ilk kez 1964’te gerçekleştirildi. Tokyo’daki bu organizasyon, hem kentin planlama ihtiyaçlarını karşılama hem de savaştan çıkmış Japonya’nın endüstri ve ekonomide yeniden güçlendiğini uluslararası camiaya kanıtlanma adına önemli bir imkân olarak değerlendirildi. Walk, Don’t Run [Koşma, Yürü] filminin Tokyo görüntüleri, Olimpiyatlar sırasında yerinde çekildi. Film aynı zamanda, Cary Grant’ın rol aldığı son filmdir.

Katılım ücretsizdir.
Rezervasyon yapılmamaktadır.