Poltio.com: Türkiye’nin Sosyal Anket Platformu

461
Politika seven entelektüeller tarafından çok kullanılan bir kavram vardır; “yeryüzü insanıyla barışık olmak.”

Özellikle Türkiye’nin globalleşememesine dem vurmak için bu tabir çok sık kullanılır. Türkiye’deki sığ tartışmaların, bitmek bilmeyen sosyal sorunların ve bir türlü çözülemeyen siyasi düğümlerin altından hep bu çıkar. Anlaşılan o ki Türkiye’nin yeryüzü insanıyla olduğu sanılan hayali iletişimsizliği halen sürmektedir.

Ben bu görüşe kısmen de olsa katılanlardanım. Evet, dünya ile entegre olamıyoruz. Dış dünyayla olan iletişimsizliğimizin nedeni aslında bulunduğumuz coğrafyayla ilgili. Yüzümüzü Batı’ya çeviriyoruz olmuyor, Doğu’ya çeviriyoruz olmuyor, Uzak Doğu’ya göz kırpıyoruz olmuyor, Rusya ile dost olmaya çalışıyoruz olmuyor kısacası ne yaparsak yapalım kimseyi memnun edemiyoruz. Cumhuriyet kuruldu kurulalı bu sorunu bir türlü çözemedik.

Peki sizce hem kendi aramızda hem de dış dünyayla olan iletişimsizliğimizin ve yeryüzü insanıyla olan sosyal ve teknolojik kopukluğumuzun nedeni tam olarak nedir?

A)​ Biz değil onlar problemli

B)​ Çalışmadığım yerden sordun (PAS)

C)​ Katılıyorum, biz milletçe iletişim kuramıyoruz

D)​ Sorun bizde değil onlarda

***

Şu an ne yapmaya çalıştığımı merak ediyorsunuz öyle değil mi?

Size Poltio’yu anlatmaya çalışıyorum.

Evet, Poltio tam olarak böyle bir yer. Herhangi bir konu hakkında az biraz bilgi sahibi olan veya bilgi sahibi olmasa dahi ille de fikir beyan etmek isteyen her kullanıcı Poltio’da kendine yer bulabilir.

Kafanızda bir konu var diyelim ve insanların da sizin gibi düşünüp düşünmediğini öğrenmek istiyorsunuz. O halde sizi Poltio’ya alalım. Çünkü Poltio’da 19 farklı kategoride soru sorabiliyorsunuz. Bunlardan bazıları; Politika, Gezi & Yemek, Teknoloji, Sağlık, Eğitim, Moda-Güzellik, Geyik, Felsefe-Din, Yaşam, Spor, Magazin, Kültür – Sanat vs… Aralarında en dikkat çeken kategori ise; “TSMM”

TSMM’nin açılımı şöyle; Türkiye Sosyal Millet Meclisi…

Meclis’e her hafta sunulan onlarca teklifin (araştırma önergesi, gensoru, kanun teklifi gibi) takip edilmesi oldukça zor. Poltio Meclis’in gündeminde ne varsa eş zamanlı olarak TSMM’de yayınlıyor. Böylece Meclis’i takip etmekle kalmıyor, Poltio tarafından açılan anketler sayesinde Meclis’te olan bitenler hakkında fikir beyan edebiliyorsunuz.

Poltio kendi tabiriyle “Türkiye’nin Sosyal Anket Platformu” olarak faaliyete başlayan eğlenceli ve bir o kadar da faydalı bir platform.

Poltio’da anket sonuçları oldukça güvenilir çünkü her kullanıcının yalnızca bir yanıt hakkı bulunuyor. Oy verdikten sonraki ilk 1 dakika içerisinde tercihinizi değiştirebiliyorsunuz aksi halde yanıtınızı değiştirme şansınız yok. Böylece anketlerin manipüle edilme ihtimali ortadan kalıyor.

Poltio’da eğer isterseniz anketinize link verebiliyorsunuz. Linkteki konuyu tek cümleyle anlatıp takipçilerinize sorunuzu yöneltebiliyorsunuz.

KAYNAK : http://www.reklam.club/poltio/

CEVAP VER

12 + 20 =