Prof. Dr. Sabit Kalfagil İstanbul Fotoğrafları Sergisi Açıldı

264

Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Abdullah Dinçkol tarafından 12 Aralık 2016 tarihinde açılışı yapılan Prof. Dr. Sabit Kalfagil İstanbul Fotoğrafları” Sergi açılışına pek çok öğretim üyesi ve öğrencimiz katıldı. Sergi açılışında bulunan Sayın Rektörümüz, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ataç Soysal, fotoğraf öğretim üyeleri ve öğrencileri fotoğrafları büyük bir dikkatle izlediler. Prof. Dr. Sabit Kalfagil tekniği hakkında ve eserleri hakkında bilgi verdi. Sergi 1 Ocak 2017 tarihine kadar Doğuş Üniversitesi‘nde izleyicilerin ilgisine sunulacak.

prof-dr-sabit-kalfagil-istanbul-fotograflari-sergisi-acildi-umblog

Prof. Kalfagil 1934’de Elazığ’da doğdu. Konya Lisesinden mezun olduktan sonra; 1959’da İTÜ Mimarlık Fakültesi Yüksek Mühendis – Mimar olarak mezun oldu. 1980 yılına kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesinde İmar Müdürlüğü Başkan Danışmanlığı, ve Fatih Belediyesi Başkan Danışmanlığı yaptı. Sanatına Mimarlık ve arkeolojik eserleri belgeleyerek başladı.Eserleri yarışmalarda ödüllendirildi. 1972, 1988 ve 2005 yıllarında üç kişisel sergi açtı. Birçok fotoğrafı Turizm Bakanlığı yayınlarında ve Türkiye afişlerinde yer aldı. Ulusal ve uluslararası sempozyum ve konferanslara katıldı. Bildirileri basıldı. Bilirkişilik yaptı. Birçok yarışmada jüri üyesi oldu.

prof-dr-sabit-kalfagil-istanbul-fotograflari-sergisi-acildi-umblog3

 

1993 yılında 1978’de Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsünün kurucuları arasında yer aldı. Aynı kurumda 1989’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1989 yılında Doçent oldu, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde belgesel fotoğraf Sanat Dalı Başkanlığı yaptı. 1998’de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümüne profesör olarak atandı. Ana Sanat Dalı Başkanlığı yaptı, 2001’de emekliye ayrıldı.

prof-dr-sabit-kalfagil-istanbul-fotograflari-sergisi-acildi-umblog-1

2007 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümüne profesör olarak atandı. Ayrıca, Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitelerinde lisans ve Yüksek Lisans dersleri vermektedir. Halen Fotoğraf Dergisi ve Foto Dijital Dergilerinde yazıları yayınlanmaktadır. Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçılar Derneği ile İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Kulübu (İFSAK) onur üyesidir.