Röportaj Deri Dolu Yarışma Birincisi Sedat Özer

319

3.DETAY DERİ ÜRÜNLERİ TASARIM YARIŞMASI FİNAL JÜRİ DEĞERLENDİRMESİ VE FİNAL GECESİ 16 ARALIK 2014 SALI GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Deri sektörüne genç tasarımcılar kazandırmaya devam eden  2014 Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması Four Seasons Hotel’de gerçekleştirildi. İş, magazin ve moda dünyasından seçkin konukların katılım gösterdiği gecede, genç tasarımcıların ürünleri sergilendi.

Finale kalan genç tasarımcı adaylarının ürünleri Nebahat Çehre, Hakan Yıldırım, Özgür Masur, Simay Bülbül, Raf Stelsman, Güneri Civaoğlu, Zeynep Tosun, Seda Domaniç’in aralarında bulunduğu jüri heyeti tarafından titizlikle değerlendirildi.

Üniversite Modası olarak 3.Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’nda “Ayakkabı” kategorisinde birinci olan Sedat Özer ile kampüsünde bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj : Suzan Karahasan & Berat Kağan Şeker

deri_dolu_yarışma_sedat_özer

Öncelikle Sedat Özer kimdir, bize kendini tanıtır mısın?

Sedat Özer Bursa doğumlu, ailesi Yunanistan göçmeni. Liseyi Bursa’da bitirdi. Makine Ressamlığı okudu. Liseden iki sene sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi  (MSGSÜ)’ni kazandı.

Lisede makine ressamlığı okuduğunu söyledin, bilinçli olarak mı seçtin?

Tamamen kendi kararımdı, önümde bir örnek de yoktu aslında. Kendim araştırdım, doğru da bir karar olduğunu düşünüyorum. Bölümümde de yararını oldukça görüyorum.

Peki yetenek mi bu? Yetenekse kaç yaşında farkettin? Herhangi bir eğitim aldın mı?

Küçük yaşlardan beri çiziyordum zaten, hep otomobil tasarımcısı olmak istiyorum derdim. Sonra da lise son sınıftayken artık üniversite araştırma dönemine giriyorsunuz ya, o dönemde bir akrabam sayesinde resim kursuna başlayıp eğitim aldım. Bursa Anadolu Güzel Sanatlar okulunda.

Daha önce hangi yarışmalara katıldın?

Doğataş yarışmasına katıldım ev arkadaşımla birlikte, bir sonuç alamadım. Yine ev arkadaşımla birlikte karton ambalaj stand tasarım yarışmasına girdik, stand kategorisi birincilik, ambalaj kategorisi üçüncülük aldık. Mobilya tasarım yarışmasına girdim, ondan bir derece alamadım en sonunda Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışmasına girdim ondan da birinci oldum.

Bu yarışmayı nasıl öğrendin? Katılmak için bir cesaret gerekti mi?

Kurban bayramıydı ve ailem Yunanistan’a gitmişti. Benim vizemde sorun çıktı ve ben bayramda burada kalmak zorunda kaldım. İnternet aracılığıyla öğrendim yarışmayı, bayramda tabii İstanbul’dayım, ailem yurtdışında. Ayakkabı tasarlamaya da ilgim vardı, katılmak istedim. Dört ayakkabı modeli gerekiyordu, her günde bir model çıkardım ve son güne yetiştirdim.

sedat_özer_doberman

Gerçekten güzel ayakkabılardı, tasarım aşaması nasıl gelişti? Doberman’dan ilham almışsın?

İlk başta ben bayan ayakkabısı yapmayı düşünüyordum, çiziyorum ancak keyif almıyordum. Bu yüzden bayan ayakkabısı değil de kendim keyif aldığım şeyler çizmeye başladım. Çizerken dobermana benzettim ve dobermanı araştırdım. Süreç böyle gelişti. İlk önce ben çizerken keyif almayı amaçladım. Nasıl söyleyeyim? Kendi hayal ürünüm. Jüriye de baktım geneli modacıydı, ben de dedim ki biraz modaya yönelik şeyler yapmalıyım.

Biraz değişik tarzlar daha çok öne çıkıyor. Peki böyle bir derece bekliyor muydun yarışmaya katılırken?

Bekliyordum evet. Yarışmanın mülakatında jüri üyelerine sunum yaptık, orada da olumlu karşılandım diyebilirim. Diğer arkadaşlar da biraz şey –ukala gibi olacak ama- aslında evet evet, bekliyordum.

Ayakkabılardan birisini Ali Tank giyiyordu. Sonuçlar açıklandıktan sonra backstage’e gelip, “Ben söylemiştim birinci olacağını” demişti. Kendisi de giydiği ayakkabıyı beğenmiş.

Tumblr hesabın var, tasarımlarını oradan paylaşıyorsun. Başka bir sosyal mecrada da bulamadık seni.

Evet facebook hesabımı üniversiteye hazırlanırken kapatmıştım, o günden beri de ihtiyaç duymadım. Instagram ya da twitter da kullanmıyorum.

Peki yarışma öncesi ve sonrası olarak Sedat’ın hayatında neler değişti?

Şuan bir değişiklik yok aslında ama yarışmanın ödülleri arasında bir yıl yurt dışı eğitimi var, o baya bir değişiklik yapacak diye düşünüyorum.

Tasarladığın ayakkabıların çok ünlü modacıların beğenisine sunulup birinci olması sana ne hissettiriyor?

Yani etrafımdaki insanların ne dediklerini pek düşünmüyorum aslında.

Bu insanların düşünceleri hakkında değil, moda dünyası biraz beğeni dünyasıdır. Mezun olduktan sonra o dünyaya girmeyi düşünüyor musun?

Modayı düşünmüyorum, çünkü asıl hedefim ürün tasarımı. Kendi bölümümde ilerlerim diye düşünüyorum. Ayakkabı sektöründe ilerleyeceksem de bu modaya yakın değil de endüstriyel olarak olur.

deri_dolu_yarışma_sedat_özer

O zaman diyelim ki ilerideki hayallerin neler?

Önceden otomobil tasarımcısı derdim ama zaman ilerledikçe fikirler değişiyor. Şu an Endüstri Ürünü Tasarımı alanında tüm dallarda tasarım yapmak istiyorum. Bu ayakkabı da olabilir, mutfak ürünleri de olabilir, otomobil de olabilir.

Senin gibi genç tasarımcılara ilham vermesi açısından bir şey söylemek ister misin?

Bunu benim söylemem doğru olmaz bence. Çünkü daha öğrenciyim.

Birçok öğrenciye göre şuan daha ileridesin, cesaret vermek önemli.

Tüm tasarım yarışmalarına katılmalarını teşvik etmek isterim. Arkadaşlarıma da sürekli söylüyorum katılın diye. Çünkü bu yarışmalar sınırlarınızı size gösteriyor aslında. Medeni cesaretinizi geliştirmeniz açısından çok etkili.

Bu tumblr hesabındaki paylaşımlar bize Hayden Williams’ı hatırlattı. O da o şekilde tanınıp ünlenmiş, tamamıyla sosyal medya tarafından keşfedilen bir insan. Belki yarışma olmasaydı o şekilde keşfedilirdin.

Geçen sömestre okul projemi paylaşmıştım. Çin den bir beyefendi mesaj attı, onunla bir diyalogumuz olamadı ama. Ben geri döndüm ama devam etmedi, neden bilmiyorum.

Bu yarışmadan sonra herhangi bir şekilde seninle iletişime geçenler oldu mu?

Yok henüz olmadı. Ayakkabıların üretimine sponsor olan firmadan tebrik ve teşekkür mesajları aldım sadece.

Ayakkabılar üretime geçecek mi?

Ayakkabıların hakları sanırım 3 sene yarışma komitesine devrediliyor. Onlar istediği gibi kullanıp satabilir. Şu an için üretim söz konusu değil yani.

deri_dolu_yarışma_sedat_özer

Okulda hocaların tarafından bir değişim oldu mu?

Bunu hocalarıma söylemedim. Arkadaşlarımdan birisi söyledi bir hocaya. Ondan olumlu tepkiler aldım. Hatta neden ben söylemedim diye de azar işittim gibi bir şey oldu. Ben aslında gizli tutmayı daha çok seviyorum. Benden duymalarını istemiyorum açıkçası. Arkadaşlarımın birçoğu da bilmiyor şu an.

Daha fazla gizli kalmayacaktır bizce. Özellikle yurtdışındaki eğitimden sonra, bölümünle alakalı değil mi?

Master eğitimi.

Sedat Özer kendisini on yıl sonra tam anlamıyla nerede görüyor?

Adidas Design’da görebilir kendisini.

Yarışmaya katılım süreci, öncesi ve sonrası senin için nasıldı?

Yarışmanın gidişatına göre katıldığım en iyi yarışmalardan bir tanesiydi. Gerek mülakatı, gerek sponsor bulmaları olsun, tasarımların prototiplerin üretiliyor olması tasarımcı adayına katkısı açısından çok önemli.

Yarışmaya hazırlanırken moda ile iç içe olmuşsundur. Biraz da moda konuşalım. Stilini nasıl tanımlarsın?

Özgürlük içinde yeteri kadar ciddilik diyebilirim.

Kıyafetlerini seçerken nelere dikkat edersin?

Genelde gözüme çarpıyor ve direk alıyorum. Yüz t-shirte teker teker bakmam. İçlerinde gözüme çarpan varsa rengi mesela, onu çeker alırım. Bazen denemeden bile aldığım oluyor.

deri_dolu_yarışma_sedat_özer

 

2014 Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması Sonuç Listesi:
Ayakkabı Kategorisi birincisi: SEDAT ÖZER
Saraciye kategorisi birincisi: YİĞİT İLDEŞ
Deri Konfeksiyon kategorisi birincisi: SELVİYE DURMUŞ