Röportaj Tezcan Fenerciler

260

IMG_0369

Röportaj : Fatma İZCİ

Fotoğraf : Serap YEL

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul’da dikkatleri çeken ve daha çok adını duyacağımız, Idol of Models 2014 2.si Tezcan Fenerciler ile güneşli bir pazar günü Bebek Parkı’nda buluştuk. Tüm güleryüzü ile sorularımızı yanıtlayan Tezcan Fenerciler röportajı sizlerle,keyifli okumalar!

IMG_0376

İlk modelliğim Facebook’ta keşfedilerek oldu.

Kendinizden biraz bahseder misiniz? Model olmaya nasıl karar verdiniz? Sonrası nasıl gelişti?

10 Ocak 1992’de İsviçre’de doğdum. Basketbol oynadığım dönemlerde basket arkadaşlarım ve antrenörlerim, daha sonra çevremdeki insanların söylemleriyle model olmaya karar verdim. Fakat ilk modelliğim Facebook’ta keşfedilerek oldu, ilk katolog çekimim beni Facebook’ta beğenen bir firma ile gerçekleşti.

IMG_0375

 

Ülkemizdeki modellik şartları Avrupa’ya oranla maalesef çok zor. Bu konuda çok geride kalmış bir ülkeyiz.

Profesyonel modelliği kariyer olarak düşünüyorsunuz musunuz?

4 senedir profesyonel modellik yapıyorum. Ülkemizdeki modellik şartları Avrupa’ya oranla maalesef çok zor. Bu konuda çok geride kalmış bir ülkeyiz. Tabii ki bu meslekte devam etmek istiyorum,  fakat artık çok daha seçici olmak istiyorum.

IMG_0370

Peki bir gününüz nasıl geçiyor?

Bu dönemde yarışmaya hazırlandığım için sadece spor ve diyetle geçiyor diyebilirim. Zaten modelliğin en zor yanı da diğer insanlar gibi istediğimizi yiyememek ve spor yapmak. Ama ben çocukluğumdan beri spor yaptığım için zorluk çekmiyorum.

Modanın ortasında yer alan biri olarak modayı ne kadar takip ediyorsunuz?

Doğruyu söylemek gerekirse modayı çok fazla takip etmiyorum. Çünkü ben bana yakıştığını düşündüğüm her şeyi giyerim. Fakat son dönemlerdeki renkli pantolonlar benim de gerçekten hoşuma gidiyor.

Özellikle takip ettiğiniz tasarımcılar var mı?

Bu mesleğin içinde olmama rağmen çok fazla takip etmiyorum. Ama beğendiğim birkaç marka var, genelde o markalardan alışveriş yapmayı seviyorum.

IMG_0368

Podyumda stil sahibi, şehirli bazen asi bir karaktere bürünüyorsunuz? Peki günlük hayatınızda stilinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Ben yerine göre giyinmeyi seven biriyim. Tek bir stile sahip olmak doğru olmaz diye düşünüyorum. Genel olarak rahat giyinmeyi seviyorum. Kendimi rahat hissettiğim zaman daha özgüvenli oluyorum.

Podyumda bile olsa asla giymem dediğiniz bir parça var mı?

Bir model olarak podyumda şunu asla giymem dediğim şeyler olamaz, çünkü orası benim iş yerim. Bir doktorun hasta seçme lüksü yoksa benim de kıyafet seçme lüksüm yoktur.

IMG_0371

Genel olarak sizce model olmanın ne gibi zorlukları var?

Sürekli spor ve diyet yapmak zorundayız. Bu en büyük zorluğu. Onun dışında model olduğumuz için günlük hayatımızdaki giyimimize ve tarzımıza da dikkat etmek zorundayız. Bakkala giderken bile özen göstermeliyiz.

Modellere özenerek sağlığını kaybeden gençler, özellikle de ergenlik çağında kızlar var. Sizin bu konuda düşünceleriniz neler?

Artık günümüzdeki modellikte de çok zayıf bayan modeller olmuyor. O yüzden buradan sesleniyorum. Çok zayıflık hem güzel durmuyor hem sağlık açısından kötü. En azından profesyonel yardım alınarak spor ve diyet yapılmalı diye düşünüyorum.

IMG_0381

Çocukluğumdan beri dikkat çeken biriydim.

Türkiye’de Biscolata erkeklerinden sonra erkek modellere yoğun bir ilgi artışı oldu. Hoş görünümlü bir erkek model olarak kadınların size yaklaşımı nasıl?

Doğruyu söylemek gerekirse çocukluğumdan beri dikkat çeken biriydim. Çünkü basket oynadığım için boyum uzundu, sarışın ve mavi gözlü olduğum için de dikkat çekiyordum. İstanbul’a yerleştiğimde genelde turist sanıp İngilizce konuşuyorlardı. Ama sanırım ben biraz ilgiyi seviyorum o yüzde şikayetçi değilim.

IMG_0380

Şuan aynı zamanda üniversite öğrencisisiniz. Öğrencilik ve modellik bir arada nasıl gidiyor?

Bazı zamanlar çok yoğun oluyoruz. O yüzden okulda zorlanabiliyorum. Gece yarılarına kadar uzayan çekimler oluyor sabah kalkmak zorlaşıyor. Ama kesinlikle şikayetçi değilim çünkü bu işten çok fazla zevk alıyorum.

Hayatımın her anında müzikle yaşıyorum.

İlgi alanlarınız neler? Nelerden ilham alıyorsunuz?

Hala basket oynamayı çok seviyorum. Güzel havalarda dışarıda oynarım. Ve hayatımın her anında müzikle yaşıyorum. Mutluyken, üzgünken, yemek yaparken, yemek yerken, her zaman müzik dinliyorum çünkü müzik ruhumu canlandırıyor.

IMG_0391

Gelecek ile ilgili planlarınız nelerdir?

Şu an için kesin bir şey söylemek zor; fakat kesinlikle ekranlarda olmak istiyorum. Modelliği seviyorum ve devam etmek istiyorum.

IMG_0367

Röportajı okuyanlara iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Herkese hayallerinin peşinden gitmeleri gerektiğini söyleyebilirim. Hiçbir zorluk karşısında bıkmadan yollarına devam etsinler. Başarı ancak böyle elde edilebilen bir şey. Teşekkürler.

IMG_0373

IMG_0377

IMG_0383

IMG_0384

IMG_0385