Röportaj Zehra Elif Taş

254

zehra_elif_taş

Zehra Elif Taş Elele dergisinin genel yayın yönetmeniydi, şimdi ise kendisini Zelfist.com’dan biliyor ve severek takip ediyoruz. Blogger camiasının da yakından tanıdığı moda danışmanı Zehra Elif Taş ile keyifli ve bol neşeli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj : Gönül Bayraktar

Planlarımda kurumsal bir şirkette adım adım yükselmek vardı.

 Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

ODTÜ İşletme mezunuyum, Amerika’da MBA yaptım. Planlarımda kurumsal bir şirkette adım adım yükselmek vardı. Zaman içinde bu hırsım, hayatta yapmak istediğim asıl şeyi sorgulamaya döndü ve modayı doğurdu.

Sizi Elele dergisinin genel yayın yönetmeni olarak tanıyoruz. Zelfist.com fikri nereden çıktı?

Zelfist.com 2007 yılında kurduğum bir moda websitesi. O zamanlar blog’un ne olduğunu, blogger’ın ne yaptığını anlatmak için çabaladığım zamanlardı. Zaman içinde tüm taşlar yerine oturdu, insanlar, markalar aşina oldular.

zelfist

 

Zelfist.com kurarken neleri hedeflemiştiniz?

Takipçilerimizin moda dostu olmayı… Bize moda/giyim/kombin hakkında istediklerini bir alışveriş dostu rahatlığıyla sormalarını, moda sektöründeki tüm haberleri, trendleri, indirimleri bizden duymalarını istedik.

Moda hakkındaki yazılarınızda hitap ettiğiniz kitleler kimlerdir?

Modaya, giyinmeye, şık gözükmeye, moda sektöründeki gelişmelere, trendleri takip etmeye meraklı olanlar. Okuyucumuz ağırlıklı kadın, ama küçümsenmeyecek oranda erkek takipçimiz de var.

Türkiye’deki moda algısını nasıl buluyorsunuz?

Türkiye’deki moda etkileşiminin 2007’den beri bizzat içindeyim ve gözlemliyorum. Gittikçe bireysel stillerin kuvvetlendiğini, gün geçtikçe mağazaların koleksiyonlarını ve çeşitlerini sıklaştırdığını ve insanların giyime verdiği önemin arttığını görüyorum. Gelişmeler olumlu yönde yalnız oldukça hızlı; bu da insanları zorlayan bir ‘yetişme’ çabası uyandırıyor …

 Türk modasını uluslararası düzeyde nerede görüyorsunuz? Türk kimliğini yurtdışında tanıtacak en önemli sektörlerden biri olabilir mi?

Türk modasının uluslararası kulvarlarda temsil edenlerimiz var. Bu bir gurur. Lakin moda tasarımcılarımızın hakettiği yerde olduğunu düşünmüyorum. Kumaş kalitesinden, itinalı işçiliğe herşeye sahibiz. Bizi daha iyi yerlere taşıyacak kapasitedeler. Dilerim Türk moda sektörü hakettiği yere zaman içinde adım adım yaklaşacaktır.

Zehra_Elif_Taş

Trendleri körü körüne takip etmemize gerek yok.

Moda sektörünün eleştirdiğiniz yanları var mı?

Bu bahsettiğim ‘yetişme’ kaygısını, ‘aman eksik kalmayayım, ne modaysa bende de olsun, ben de giyeyim’ kaygısının insanları gereksiz bir strese soktuğunu ve neredeyse bir yarışmaya döndüğünü görüyorum. Gerçekte bu kadar kıyafetleri ve trendleri körü körüne takip etmemize gerek yok. Çok daha az parça ve akıllı seçimlerle hem şık olmak hem de verimli alışveriş mümkün.

 Tüm stillerin olmazsa olmazı diyebileceğiniz kilit parçalar nelerdir?

Benim için siyah kalem etek. Sweatshirt modasına da uydurabilirsiniz, büstiyer modası gibi ters köşeye de.

Stilini beğendiniz ünlüler kimler?

Olivia Palermo, Ece Sükan, Giovanna Battaglia

zehra_elif_taş

Moda bir amaç olduğu zaman, kendini göstermeye, hava atmaya dönüşebilir.

Üniversite ve moda terimlerini birbirine yakıştırıyor musunuz?

Kesinlikle. Moda kendini ifade etmek için kullanılabilecek net bir araç. Üniversite de tarzını oturtmak için güzel bir vesile. Üniversite öğrencilerinin tarzlarını oturtmak için modayı bir araç olarak kullanması güzel. Dikkat araç dedim, amaç değil!:) Moda bir amaç olduğu zaman, kendini göstermeye, hava atmaya dönüşebilir. Gerçekte bu değil, bireyselliğinizi ortaya koyma aracı olmalı.

Kişiliğinizi, tarzınızı, sevdiklerinizi üstünüzde gururla taşıyın.

Üniversite öğrencilerine iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Moda zevkinin şahsiyetin bir parçası olduğunu düşünüyorum. Şahane bir kendini ifade metodu. Kişiliğinizi, tarzınızı, sevdiklerinizi üstünüzde gururla taşıyın. Bu her ne olursa olsun. Kendinizi içinde güvenli hissettiğiniz kıyafetleri giymeyi tercih edin. Bu kendinize güvenininizi destekleyecektir. ‘Of vaktim kalmadı sınava çalışmaktan’ demeyin, kendinize 10 dakika daha fazla zaman ayırmanız yetecektir. Buna önem verin. İlk izlenim de tarzda tutarlı olmak da önemlidir. Bunu kullanın.