Sanat Eserlerinden İlham Alan Tasarımlar

255

Moda (kendisi 8. sanat dalımız olur) tarihinde bol bol ana sanat dallarından ilham alan koleksiyon ve parçalar var. Sizler için en kült olanları derledim.

Tasarımcıların sanat akımlarından etkilenip izini sürüyor olması bu tasarımlarla  kanıtlanmıştır, olması da gerekmektedir. Günümüze kadar sanat akımlarına değer verip moda tasarımında kullanıldığını görmek çok mutluluk verici.

ysl_piet_mondrian1) YSL – Piet Mondrian

1965 yılı Ağustos ayında YSL, Piet Mondrian’ın dikey/yatay çizgiler ve üç renkten oluşan kült tablolarını A kesim bir elbiseye taşımaya karar verdi. Bu fikir yaratıcı olduğu kadar cesurdu da. O yıllarda diz üstünde A kesim elbiseler oldukça yeni ve devrim niteliğindeydi.

Bizlere de 60′lardan beri YSL/Mondrian ikilisi tasarımı benzeri bol bol varyasyonuna sahip olma şansı kaldı. Hala bir çok hazır giyim firması bu ikiliyi farklı yorumlarla günlük hayatımıza katıyor.

rodarte_van_gogh
2) Rodarte – Van Gogh

Rodarte’nin 2012 Bahar koleksiyonu Van Gogh’tan ilhamla tasarlandı. Özellikle Van Gogh desenleri ve aksesuarlardaki detaylar gerçekten çok güzeldi.
gustav_klimt
3) L’Wren Scott & Aquilano Rimandi – Gustav Klimt

Aquilano Rimondi 2011 Bahar/Yaz Koleksiyonu’nda Klimt’in ikonik tablo ve desenlerini maksi elbiseler ve türlü kombinasyonda görüldü. Özellikle Klimt kadınlarının elbiselerinin desenlerinden yapılan gece elbiseleri moda arşivine altın harflerde adını yazdırdı.

 

giles_deacon_sculpture
4) Giles Deacon & Klasik Heykel

Giles Deacon da 2013 Resort Koleksiyonu’nda, İngiltere’nin en eski ve özel korunmuş malikanelerinden biri olan North Yorkshire Caste Howard’daki heykellerden ilham aldı. İmkansızı başararak heykellerdeki o oyma ve boyut kazandırma etkilerini kumaşa taşıdı.

 

marchesa_architecture marchesa_architecture_2
5) Marchesa – Mimari Başyapıtlar

Marchesa 2008 Sonbahar/Kış Koleksiyonu mimari eserleri kullanmakla birlikte Kraliçe I. Elizabeth’e ithaf edilmişti. Koleksiyondaki parçalar birebir yapıldıkları mimarı harikaların replikası olmasa da genel hatları ile o binaların görünümümü yansıtıyorlar.