Sanat Üzerine Düşünceler

241

 

 

 


art

Sanatın anlamını bilen kimler var aranızda? ‘Yahu bu da soru mu?’ dediğinizi duyar gibiyim. Çok basit dimi? ‘Yaratıcılık ve hayal gücü’.

Peki, şöyle sorsam; sanat dediğimde ilk aklınıza gelen nedir? Hayalinizde bir ressam mı olur, bir tiyatrocu mu, şair/yazar mı yoksa bir şarkıcı mı? Size göre kimlerin yaptıkları sanat veya değil?

Benim için sanat;  yaratıcılığı, hayal gücünü, çok başka bir yeteneği, standart düşünme tarzına karşı olmayı, her daim farklılığı, her şeye farklı boyutlardan bakabilmeyi, ayrı bir zekâyı barındırıyor. Ben görsel olarak düşünüyorum. Bana bir soru yönelttiğinizde ilk resim canlanır beynimde, gözümde. Ne sorarsanız sormuş olun. Ben böyle bir hafızaya sahibim.

large (4)

Görsel düşünüyorum evet, ressam da görsel üzerine çalışan bir sanatçı. Ressamlara her zaman bir hayranlığım vardır. Şahane eserlere bakıp bakıp içlenen, hayret eden, üzerinde aptal aptal dakikalarca düşünen (çok dikkatimi çektiyse günlerce düşünen) biriyim. Büyük bir yetenek resim yapmak,çizmek, zihnindekini kâğıda dökmek, en önemlisi aynı şekilde insanlara aktarabilmek. Ama sadece büyük bir yetenek değil büyük bir hayal gücü, yaratıcılık, müthiş bir zekâ.

large (13)

 

Evet ressamların önemi büyük, peki ya tiyatro oyuncuları? Yok, tiyatrocu değil de senaristler. Tiyatrocular bir başkasının hayal ürününü insanlara aktarıyorlar. Buradaki sanat kavramını tiyatrocular ve senaristler kendi aralarında bölüşmüşler bence. Senaristler; yaratıcılıklarını, hayal güçlerini, zekâlarını kâğıda döküyorlar. Ressam çiziyordu, senaristler yazıyor. Ürünü çıkartıp oyuncunun eline verip ‘benim elimden gelen bu gerisi sende’ deyip arka plana geçendir senarist. Oyuncular bu hayal ürününü yetenekleriyle birleştirip insanlara aktarıyorlar.

Peki ya şarkıcı? Yoksa bunu da söz yazarı ve besteci diye ayırmalı mıyım?  Ben bir şarkıcıyı dinlerken gözlerimi kapatır önce sese odaklanırım. Tınısı güzel mi değil mi, kulağıma hitap edebiliyor mu diye. Sonra müziğini dinlerim sadece. Ritim nasıl, klasik mi farklı mı, sıkılıyor muyum sıkılmıyor muyum, bir duygu hissetmemi sağlayabiliyor mu? En sonunda sözlerine bakarım. Ki bana göre her şarkı sözü bir şiir parçası. Sözlerinde bir anlam görebiliyor muyum, yetenek görebiliyor muyum, “vay be bu sözcüğü bu şekilde bu sözcükle harmanlamak hiç aklıma gelmezdi, helal olsun” diyebiliyor muyum? Benim için bunların hepsi önemli. Ve birbirinde uyumu yakalayamazlarsa ortaya sanatın değil komik bir karmaşanın çıktığını düşünürüm.

large-3-1

 

Bana göre sanat kısa tutulup da konuşabilecek basit bir kavram asla değil. Benim sanat deyince aklıma bu saydıklarımın hepsi geliyor. Ve hepsi hakkında da hala daha utanmasam konuşurum.

Peki ya tasarımcı size göre bir sanatçı mı veya tasarım bir sanat mı? Bu hala tartışılıyor günümüzde biliyor musunuz? Yine bunun hakkında kesin bir şey söyleyemem size. Sadece naçizane kendi fikrimi paylaşırım sizinle. Bana göre tasarımcılar, ressamların hayal gücünü giydiriyor. Veya bir ressam gibi hayal ediyordur ama kâğıda çizmek yerine kumaşa işliyordur. Belki hayal gücü inanılmazdır ama yeteneği yoktur.

chanel_art

 

Tasarımcılar da sanatçıdır. Her ürünleri ayrı bir sanat ürünüdür! Ayrı bir hayal parçasıdır! Hepsi ayrı bir beyin işidir.

Dediğim gibi beni bıraksanız susmam ama artık kesmeliyim. Yoksa sonu gelmeyecek. Sizleri biraz olsun sanat üzerinde düşündürmek istedim. Bu kadar basite indirgemeyelim, dedim. Sizleri biraz olsun düşündürüp algınızı açabildiysem ne mutlu bana. Hepinize sanat dolu günler diliyorum.

large-6

Birkaç alıntı da yapalım;

‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ ATATÜRK

 ‘Sanat, ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu alıp götürüverir.’ PABLO PICASSO

‘Her şeyi söylemem ama her şeyin resmini yaparım.’ PABLO PICASSO

‘Sanat, taklidin bittiği yerde başlar.’ OSCAR WILDE

‘Sanat Ne Kadar Uzun Tanrım, Hayat Ne Kadar Kısa.’ GOETHE