Şıklığıyla Göz Dolduran 7 Sporcu

189

Defalarca modanın ne kadar geniş bir kavram olduğundan bahsettik. Hayatımızın bir parçası olduğundan. Dev bir sektör olduğundan. Bu kadar büyük bir sektör acaba başka sektörlerle nasıl ilintili? Düşündünüz mü hiç? Biz düşündük.

Bu konu üzerine düşününce aklıma ilk gelen iyi giyinen, stil sahibi pek çok sporcu olduğuydu. Bir sporcu ne kadar şık olmalı? Yani böyle bir etikete ihtiyacı olmadığı halde sporu dışında şıklığıyla da kendinden söz ettirmesi bir sporcunun, modanın spor camiasına etkisini düşündürttü bana.

1

Beckham’ın sporundan daha çok moda dünyasındaki markalarla iş birlikleriyle duyulmasına alışmıştık. Ama bunu duyurmadan, sırf keyif için iyi giyinen ve modayı takip eden sporcuları araştırmaya koyuldum.

2

Türkiye’de futbol hayatını sürdüren Fenerbahçe’nin başarılı topçusu Raul Meireles giydikleriyle, tarzıyla, tavrıyla, dövmeleri ve stil sahibi duruşuyla adeta bir ikon. Ne yalan söyleyeyim ben de hayranım kendisine. Fenerbahçe taraftarı olmam da ayrı bir sempati besleme sebebim tabii.

Raul_meireles

Mehmet Topal da Türkiye liginde futbol oynayan başka bir futbolcu ki, o da Fenerbahçeli 🙂 Madem hem şık hem Fenerbahçe’li futbolculardan konu açıldı Caner Erkin’i de saymazsam ayıp olur. İddialı giyiminin şıklığı tartışılır ancak stil sahibi olduğunu göz ardı edemeyiz bence.

mehmet_topal_caner_erkin

Spor ve şıklık söz konusu olunca aklıma gelen ilk spor nedense tenis. Tenis oynamayı hep çok istedim ama sanırım esas istediğim o çok havalı gözüken tişörtleri giyip alkış almaktı. Lakin tenis dünyasında başarılı spor kariyerleri dışında korttaki şıklıklarıyla ses getiren iki isim var. Serena ve Venüs Williams kardeşler! Özel hayatlarındaki giyimlerini çok beğendiğimi söyleyemem ama tenis kortunda stil sahibi olduklarını itiraf etmeliyim. Birbirleriyle sadece kortta değil, stil sahibi duruşlarıyla da rakipler.

5

maggie_vessey

Benim ilk kez duyduğum ve görünce de çok beğendiğim bir başka sporcu da Maggie Vessey. 81 doğumlu  Amerikalı güzel atlet, kendisine özel tasarlanan kostümlerle 800 metre koşarken rakipleri kıskançlıktan yarışı bıraksa yeridir. Parkuru koşarken bu kadar şık olması hem başarısı hem de şıklığıyla tartışılmasını kaçınılmaz kılıyor.

maggie_vessey

Tabii bu isimler de bi noktada medyatik insanlar. Arama motoruna yazınca rahatlıkla ulaşabiliyoruz haklarındaki bilgilere. Lakin spor diyince aklımıza ilk gelen futbol olmasına rağmen, futbolcuların bile şık giyinmeyi ne kadar sevdiğini dile getirmek gerek diye düşündüm. Kaldı ki iyi giyinmek bence hem iş hayatı için hem de sosyal anlamda duruşunuzu ve tavrınızı göstermeniz, kişiliğinizi yansıtmanız için önemli bir etken. İş adamı ya da öğretmensiniz diye çok sıkıcı giyinmek zorunda değilsiniz. Pembe bir döpiyes giyen öğretmenim olsa ders dinlemek daha eğlenceli olabilirdi belki 🙂