Son Zamanların Vazgeçilmezi ”Makaron”

205

Ne Eiffel Kulesi, ne Sen Nehri, ne de havalı kafeleri… Hepsini geride bırakan bir lezzet yolculuğuna çıkıyoruz bu hafta. Paris denilince akla ilk gelen, ve artık değerli hediyelerin yerini alan “Bir kutu mutluluktan” , yani aslında makaronlardan bahsedeceğiz.

image

İlginç olanı, adı Fransa ile özdeşleşse de makaronun aslında bir İtalyan olması. İsminin de İtalyanca “Maccarone” sözcüğünden geldiği söyleniyor. Bilinene göre makaron asırlar önce en yalın haliyle İtalyanların yaptığı bir kurabiyeymiş. Badem unu, şeker ve yumurta akının birleşiminden oluşan, bizdeki Acıbadem kurabiyesini andıran bu mütevazı tatlının dönüşümü ise 1500’lü yıllara uzanıyor. Floransalı soylu bir ailenin kızı Catherine de Medici’nin, Fransa Kralı II. Henry ile evlenerek Fransa’ya yerleşirken kendi aşçılarını da saraya getirmesi, İtalyan lezzetinin ülkeye taşınmasını sağlamış.

image (1)

Makaronun bugünkü şeklini alması ise 20. yüzyıla denk geliyor. Paris’te adı makaronla birlikte anılan ilk adres olan,meşhur pastane Ladurée’un ortakları arasında bulunan Pierre Desfontaines, çikolata ve kremadan oluşan bir sosla (Ganaj) makaronları birleştirmiş ve iki kat kurabiye arası kremadan oluşan haliyle makaronun günümüzdeki formu ortaya çıkmış. İlerleyen yıllarda işin içerisine çikolata dışında kahve, portakal, fıstık, gül, orman meyveleri, vanilya, karamel gibi aromalar girmiş; en fosforlusundan pembe, yeşil, sarı, turuncu, mor gibi gıda boyaları ile de makaron şenlikli bir lezzet çeşitlemesine dönüşmüş.

image (2)

Albenili kutularıyla, şık sunumlarıyla hem sade hem de göz alıcı bir halde çıkıyor karşımıza makaronlar. İnsanın içindeki çocuğu kışkırtıyor, heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Belki de bu yüzden dünyadaki en çekici tatlılar listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Hazırlayan: Beste Erkent