St. Petersburg’da Ne Yapılır?

501

Manastırda 14 gün kalıp, kilise hayatını öğrenmek ve anlamak ilginizi çeker mi? Evet, benim ilgimi çekti ve 2014 yılında uluslararası bir program ile Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen ve birbirini tanımayan bir grupla manastırda 14 gün kaldım. st-petersbugda-ne-yapilirToplam 12 kişilik bir grupta 3 Fransız, 2 Belaruslu, 1 Belçikalı, 1 İspanyol, 1 Hollandalı, 1 İtalyan, 1 Alman, 1 Türk ve grup liderimiz olan Rus vardı. Ayrıca bizimle ilgilenen genç rahibimiz Denis var, kendisi İngilizce bildiğinden sıkça muhabet edebiliyodum ayrıca kendisi birde radyo editörü, bir din adamının çok yönlü olması çok önemlidir. Denis ile instagramda birbirimizi “like’lıyoruz”, sakallarım kızıla çaldığından sürekli bana “Barbaros” derdi. Programın amacı farklı ülkelerdeki insanları bir araya getirip kaynaştırmak, farklı kültürleri öğrenmek ve ev sahibi olduğumuz manastırın tarihi öğrenip, kilise hayatını yaşamak. Bu kısımda da kilise için çeşitli (işler yaptık, restorasyon, bahçe işleri vb.) Manastır St.Petersburg’un en önemli manastırlarından biri olan Novodevichy Kompleksi, şehrin güney batısında yer alıyor. Rusların bile net bilgisi olmayan diğer konu ise Novodevichy manastırın Moskova’daki Novodevichy Manastırıyla karıştırılması, Moskova’da ki yapı en ünlüsü olarak biliniyor. Manastırın yakınında “Moskovski Vorota” metro istasyonu var ve hemen karşısında “Moskova Zafer Anıtı” var, bizim için ilginç kısım bu yapnın 1829 yılındaki Rus-Türk savaşında elde ettikleri zaferi simgeliyor olması.

Manastırın içinde 7-8 yapı var, bunların 3’ü kilise, yatakhane, fırın, hediyelik eşya satan yer, depo ve Sovyet zamanından kalma eski fabrikalar. 1930’lu yıllarda manastıra Sovyetler tarafından yıkıma uğruyor ve fabrikaya dönüştürülüyor. Manastırın en önemli yapısı “Kazan Laydimizin Kilisesi” ve içinde Hz. Meryem ve Hz İsa’nın resmedildiği bir icon var, kilisenin en önemli eseri olarak görülüyor. Kilisenin mimarisi bize pek yabancı değil, Bizans tarzı mimariye sahip. Manastır içindeki diğer kilisesler restorasyon içerisinde(belki açılmıştır). Restorasyan işlerini oradaki yaşayan Özbek Türkleri gerçekleştiriyordu, onlarla çok ilginç bir şekilde iletişim kuruyordum. Özbekçe’nin ve Türkçe’nin verebildikleriyle konuştuk, az çok başarılı olabilidik. Manastırın bahçesinde büyük bir mezarlık var, içinde ünlü ve önemli insanlar var ancak hepsi sadece Rusya için önemli kişiler. Ayrıca manastırda olmamasına karşın manastıra bağlı bir okulda mevcut, küçük çocuklar gittiği hoş bir okul.

Kilise Hayatı

st-petersbugda-ne-yapilir-1Kilise hayatının ilk kuralı çalışkan olmak, tembelliğin yeri yok, sabahın ilk saatleriyle iş başlıyor derdim ama yalnış olur, çünkü St.Petersburg oldukça kuzeyde olan bir şehir ve “Beyaz Geceler” ile ünlü bu yüzden gece toplam 3-4 saat sürüyor. Sabah çan sesleriyle uyanıyoruz ve hemen yemek yiyip işe başlıyoruz. İlk günler bahçe düzenleme ile uğraştık daha sonra restorasyon ve okulun temizliği ile ilgilendik. Öğle arasında yemekhanede Rus yemeklerinden yiyorduk, bolca balık vardı, St. Petersburg’da balık sudan ucuz desek yalan olmaz. Öğleden sonra tekrar işe koyulup saat 16.30 gibi yıkanıp paklanıp, şehir merkezine gidip gezip, tozuyorduk. Eğer dışarıda kalmak istemiyorsak mutlaka saat 22.00 de manastırda olmamız gerekiyordu aksi halde kapılar sabaha kadar açılmamak üzere kapanıyordu. Kilisenin kuralları hatta genişletirsek Ortodoks’luk çok keskin kuralların olduğu bir din.
Kilisede kısa kıyafetleri giymek yasak tıpkı cami gibi, manastır içerisinde alkol içmek de aynı şekilde, gelci ben yatakhanede bira içiyordum. Katoliklerde din adamları kesinlikle evlenmezler ancak Ortodokslar da böyle bir durum yok, çünkü din adamları insanlara yardımcı olmaları için aile kurumu anlamaları lazım bunun en iyi yolu evli olmak. Sonuç olarak evli olmadan evliliği anlamak zor. Ama rahibeler için aynı şeyi söyleyemeyeyiz o durumda biraz karışık. Bazı kadınlar evlenip çocuk yapıyorlar daha sonra isterlere kendileri kiliseye adayıp kilise için çalışmaya başlıyorlar ama kıdem olarak yükselemiyorlar. Gerçek rahibeler ise evlenmiyorlar ve bunu sembolize etmek için kadınlar bakireliklerini bıyıklarını almayarak gösteriyorlar.

Birgün akşam üzeri kilise bahçesinin önünde ekip liderimiz Maria ile konuşuyorken, yaşlı bir kadın önümde eğilip haç çıkarıp elini bana uzattı, ben de çok şaşırdım ve eline dokundum. Diyeceksiniz ne oldu, bir Müslüman olarak bir teyzeyi kutsamış oldum ama neden? Nedeni ise Rusya’da genellikle sadece din adamları sakal bırakırlar ve traş olmazlar, malum benim sakallar almış başını gitmiş. Teyze beni papaz sanınca bende mecburen kutsamış oldum, Allah affetsin!

st-petersbugda-ne-yapilir-2Manastır hiç boş durmuyordu, Rusya’nın diğer şehirlerinden gelen hatta Finlandiya’dan gelen hacı adayları ile manastır dolup taşıyordu. 2 günlüğüne gelip yatakhanede misafir olup kilisede ki ayinlere ve St. Petersburg’daki diğer kutsal yerlere uğrayıp hacı oluyorlardı. Ayrıca birde elmaların kutsandığı özel bir ayinleri yada bayramları sayılabilecek bir törenleri var, orada da kilise papazı tarafından kutsal suyla kutsanma fırsatım oldu. Muhtemelen iki din tarafından da cenneti zorlamayı başlamadım desem yalan olmaz.

Ekip arkadaşlarıma bıyıklarımla ilgili sürekli şaka yapardım, hatta Rusça bıyıklarımı çok seviyorum demeyi bile öğrendim. Bir akşam herkes oturdu ve kendine bıyık ve sakal çizdi, sonuç olarak ortaya 12 sakallı bıyıklı ilginç tipler ortaya çıktı.