Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil!

170

istanbul_tasarım_bienali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından ilki 2012 yılında düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’nin ikincisi 1 Kasım-14 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşti.

2. İstanbul Tasarım Bienali’nin teması, bienal küratörü Zoë Ryan tarafından  ”Gelecek artık eskisi gibi değil” olarak açıklandı.

 

İstanbul Tasarım Bienali, “Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil” başlığı altında “Şu anda gelecek nedir?” sorusunun cevabını aradı. Bugünün tasarım çalışmalarının bir portresini çizmeyi hedefleyen bienal, tarih boyunca, sınırsız diyaloğu besleyen, radikal bir süreç olarak sorgulamanın peşinden koşan ve hedef beyanları olarak işlev gören manifestoların, sadece metinlerin üretiminde değil, eylem, hizmet, kışkırtma veya nesne olarak nasıl yeni baştan icat edilebileceği fikrini sorguladı.

istanbul_tasarım_bienali

 

Bienal, tasarımcıları manifesto üzerine yeniden düşünmek; nereden geldiğimiz, nerede bulunduğumuz ve nereye gittiğimiz konusunu yeniden ele almak için bir platform olarak işe koşmaya davet etti.

istanbul_tasarım_bienali

İstanbul Tasarım Bienali’nde geleceği hayal ederken gündelik gerçekliklere yaslanabilen tasarımlara ve dünyayla ilişkiye geçme, dünyayı görme ve anlamlandırma biçimlerimizi dönüştüren yenilikçi yaklaşımlar benimseyen projelere yer verildi.

İstanbul Tasarım Bienali, incelikli ve katmanlı yaklaşımlar ve tasarımın rolünü sorgulayan, hem olumlu hem de olumsuz sonuçları baştan kabul ederek konuya çok çeşitli bakış açılarından, kuşaklardan ve yerlerden yaklaşan alternatifler öneren manifestolar aramayı amaçlayan bir bienaldir.

istanbul_tasarım_bienali
Ben orada gördüğüm endüstriyel tasarımları çok beğendim, çok yaratıcı, malzemesi tahta olan yay sistemli  konforlu yatak, aşağı doğru sarkan dekoratif saksılar, tekerlekli tahtadan yapılmış kitaplıklar özellikle en çok ilgimi çeken tasarımlardı.

istanbul_tasarım_bienali istanbul_tasarım_bienali  

 

Bu bienalde hem esprili ürünler hem de kullanışlı tasarımlar vardı. Gaz maskelerinin ve papyonların  kuş tüyleriyle birlikte tasarlanmış halini çok sevdim, ayrıca 3 boyutlu gri tulum tasarımı çok ilgi çekiciydi.

istanbul_tasarım_bienali istanbul_tasarım_bienali

 

Bienali gezerken  duvarlarda okuduğumuz yazılar etkileyici bir atmosfer oluşturuyordu, hepsi de bizi düşündüren ders çıkarabileceğimiz yazılardı.

istanbul_tasarım_bienali istanbul_tasarım_bienali istanbul_tasarım_bienali

 

Ev dekorasyonlarının sunulduğu köşeler çok sevimli ve samimiydi. Tavanlardan sarkıtılan ampüller modernizmin kanıtıydı ve tonsürton renkler ortama huzur verici bir hava katmıştı.Yine ev dekorasyonunda kullanılan arka plan ile dolap tasarımlarının soft renklerde olan birlikteliği insana huzur veriyordu.

istanbul_tasarım_bienali

Tüm bu tasarımların haricinde değişik deneyimler yaşayabileceğiniz küçük odalarda sunulmuş oyunlar, aktiviteler vardı. Her türlü tasarım yapan kişilere yönelik sunumlar bu bienalde yerini almıştı. Ben gezerken çok yorulmama rağmen düşüncelere daldım, tasarımcının tasarlarken neler düşündüğünü anlayamaya çalıştım ve algılarımın açıldığını hissettim. Kesinlikle gezilmesi gereken bir tasarım bienaliydi.

IMG_3989 istanbul_tasarım_bienali

istanbul_tasarım_bienali istanbul_tasarım_bienali