Teknoloji Çağında Teknolojik Kıyafetler

232

Gittiğiniz bir davette gecenin yıldızı olmak ister miydiniz? Yada göz kamaştıran bir ışıltı ile dikkatleri üzerinize toplamak? Evet, elektronik devrelerin kıyafetlere entegrasyonu ile artık bu mümkün. Teknoloji çağındayız ve tasarımcılarımız da işbirlikleri yaparak ilgi çeken tasarımlara imza attılar.

Elektronik devreler, artık hayatımızın hemen her noktasında ihtiyaç duyduğumuz sistemlerdir. TU Berlin ve Fraunhofer IZM bilim adamlarından, 4 mühendis tarafından 2009 yılında kurulan Strechable Circuits Şirketi de oldukça inovatif bir düşünce ile moda tasarımında elektronik devreleri kullandı.  Elbiselerin ön kısımlarına bu elektronik devreler yerleştirilerek tasarımlar teknolojiyle buluşturuldu.

technology_fashion

Peki Teknoloji Modada Nasıl Kullanılıyor?

Çeşitli tasarımcılarla çalışan firma bu elbiseleri tasarlarken  duygu, his, hareket ve insan vücudunu referans alan birçok farklı sensörle  ölçüm alıyor. Bu ölçümler neticesinde microdenetleyiciler ile de kontrollü bir şekilde  LED teknolojisini bir araya getirerek modada özgün ve farklı bir tasarım ortaya çıkıyor. LED ışıklandırma ile genelde beyaz ışık kullanılırken farklı renklerin kullanımıyla da farklı tasarımlar oluşturuluyor. Ayrıca LED ışıklarına Swarovski kristallerinin entegre edilmesiyle de yoğun ve farklı ışık açılarının oluşumu sağlanarak tasarımda estetiklik artırılıyor.

Diğer bir örnek ise, Fashionist 2014’de Ezra-Tuba’nın teknolojiyle buluşturduğu kreasyonuydu. Giyilebilir teknoloji izleyenleri büyüledi. Intel’in laboratuvarlarında hazırlanan ve içlerine yerleştirilen çipler sayesinde ışığa ve karanlığa duyarlı kıyafetler podyumdaydı. Gecenin sürprizi ise çiplere yerleştirilen yazılımlar sayesinde elbisenin üzerindeki kelebeklerin bir anda hareketlenip uçmasıydı. Bu teknolojik tasarım çok büyük yankı uyandırdı.

technology_fashion

Novanex’in interaktif tasarımlarından olan  kıyafetler de teknoloji ile modanın birleştiğinin bir kanıtı olarak gözler önüne serildi.

technology_fashion

 

technology_fashion

Tasarımlar sadece kadınlara yönelik değil, erkekler için de farklı seçenekler tasarlanmış. Aşağıda gördüğünüz gibi teknoloji sportif bir ceketin üstünde can bulmuş.

technology_fashion