Tercih Döneminde Vakıf Üniversitesi Kaygısı

696

Adı ister ÖSS ister YGS isterse LYS olsun hepimiz için tek bir kelimeyle ifade etmek istersek o kelime “kabus” olsa gerek! Evet her sene binlerce öğrenci üniversite hayalleri için kabus gibi bir dönemle cebelleşiyor. Ve bu dönem sonunda kimileri istediği başarıyı elde ediyorken kimileriyse hayal kırıklığıyla baş başa kalıyor. Benim merak ettiğimse başarıyı elde eden arkadaşlarımızın kaçının ne isteyip istemediğini biliyor olduğu. İşte bu durumun sorgulandığı döneme ise “tercih dönemi” diyoruz.

Gelecek kaygısı, kimlik karmaşası, isteklerin bilinmezliği gibi etkenler altında hayatımıza yol vermemiz gerekiyor. Tüm soru işaretlerini yanıtlayıp kendimize uygun bölüme karar kıldıktan sonra en büyük sorunumuz: “Peki hangi okulu yazacağım?” olmaya başlıyor. Ben bu dönemde çok fazla çelişkiye düşmüştüm; acaba özel okul tercih edersem beni nasıl bir ortam bekler, uyum sağlama problemi yaşayabilir miyim, bursum tehlikeye girer mi, derslerin zorluk derecesi nasıl olur… Ardı arkası kesilmeyen bunca soruma rağmen bir cesaret ile özel üniversite tercih ettim ve tam burslu olarak kazandım. Sizi temin ederim ki eğer tercih ettiyseniz ya da edecekseniz pişman olmayacaksınız!

Soruları teker teker cevaplamak istiyorum. Öncelikle uyum sağlama korkusuna değineceğim. Elbette özel okulların öğrenci potansiyeli maddi açıdan genel ortalamanın çok üzerinde bir rahatlığa sahip. Ancak kişi kendini bilir ve iradesine hakim olmayı başarabilirse bu sorunu ortadan kaldırabilir. Örneğin hangi cafeye hangi arkadaşlarla gidilmesi gerektiği iyi tespit edilmeli 🙂

Burs konusuna gelirsek, ÖSYM’nin bize verdiği bursu herhangi bir disiplin suçu işlemedikçe not ortalaması bahanesi ile kaybetmemiz artık neredeyse imkansız arkadaşlar, içiniz rahat olsun.

Dersler çalışma düzeyinize bağlı olarak zor gelebilir elbette. Ancak hocaların kalitesi ve okulun imkanları size çok ama çok yardımcı olacaktır. Örneğin; son model bilgisayarlarda ders görebilir, hocalarınız ile birebir iletişim halinde olabilirsiniz. Tabii bu iletişimden doğabilecek staj imkanlarını siz düşünün bir de. Eğer başarılı olabilirseniz devlet üniversitelerine göre size sunacağı imkanlardan sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

Son değineceğim nokta ise üniversiteye dair marka kaygısı. İş hayatına atılmayan biri olarak yorumlamam ne kadar doğru bilmem ama olayın artık diplomada yazan okul ismi değil kişideki donanım olduğunun herkes farkında.

Dilerim herkes mutlu bir üniversite hayatına sahiptir ya da sahip olacaktır, şayet değilseniz okula değil kendinize güvenin ve iş hayatına atılırken doğru tercihi yapacağınıza şimdiden emin olmaya çalışın, yeni tercih edecekseniz ise sadece kendinize güvenin ve içinizden geleni yapın.