The Moving Museum

245

Global bir çalışma olan The Moving Museum, sabit bir yeri olmayan, dünyanın farklı yerlerini gezen bir sergi.

28 Ekim- 14 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen bu sergi, 40’ı aşkın sanatçının 3 ay boyunca yaptığı çalışmaları sergiledi. Yabancı ve yerli sanatçılar İstanbul hakkındaki araştırmaları ve projeleri ile çağdaş sanatı, sanatseverlerle buluşturdu.

Biz de Üniversite Modası ekibi olarak, Pazar kahvaltımız sonrası Şişhane Otoparkı’nda gerçekleşen bu sergiyi gezdik.

Benim favorim olan çalışmaları şu şekilde sıralayabilirim :

1) Volkan Aslan : Heykelleri neon ışıklarla birleştiren sanatçı, zamanın akışını bizlere hatırlatıyor.

Volkan_Aslan

 

2) Oliver Osborne : Sanatçının eserlerindeki temel unsurlar; duygusuz dizgiler, açıklık ve dolaysızlık.

oliver_osborne

3) Ming Wong : Singapurlu sanatçı günlük yaşam sinemasını modern dans ve eşcinsellik ile birleştiriyor.

ming_wong

4) Leyla Gediz : Resim jestini bir düşünme biçimi olarak kullanan sanatçı, İstanbul’da büyümeye dair deneyimlerden esinleniyor.

leyla_gediz

leyla_gediz

5) Jon Rafman : Dijtal medyayı bireye ait bilinç ve kültürel bellekle buluşturan sanatçı, İstanbul’un kültürel melezlik kavramlarını da sorguluyor.

jon_rafman

6) Ilja Karilampi : Sanatçı çağdaş kent bireyini pop kültürü ile yüzleştiriyor.

ilja_karilampi

ilja_karilampi

ilja_karilampi

7) Güneş Terkol : Sanatçı kişisel geçmişini ve sosyal ilişkilerini çağdaş sanata uyarlıyor. The Moving Museum projesi kapsamında yaptığı çalışmalarda buluntu malzemeler ve dikişlerle sanatını daha gerçek kılıyor ve izleyiciyi pasiflikten kurtarıyor.

güneş_terkol

güneş_terkol

güneş_terkol

8) Burak Delier : The Moving Museum için ürettiği 12 posterlik çalışması ile sanatçı, ekonomi kavramını sanatla buluşturuyor. 12 parçalı anlatısının adı ise “Ekonomi ve İnanç Jimnastiği: 6 Zorunlu, 6 Sanatsal Hareket”

Burak_delier

Burak_delier

Burak_delier

9) Ben Shumacher : Dijital içeriğin sosyal ağlardaki sürüklenişini ifade etmek için artık kullanılmayan telgraf ve telefon tellerini kullanıyor. Sanatçı bu jesti ile geçmişe gönderme yaparken, geleceği sorgulamamızı sağlıyor.

ben_schumacher

ben_schumacher

ben_schumacher

10) Amalia Ulman: Ulusal göçebelik ve yabancı olmanın getirdiği kültürel meraklılık kavramları üzerine yoğunlaşan sanatçı, Excellences and Perfection Instagram performansı ile İstanbul’daki çalışmalarını gözler önüne seriyor. Sanatçı araştırmalarında toplumsal tabakalaşma, kültürel başkent ve sınıf taklidi gibi konulara yoğunlaşıyor.

amalia_ulman

amalia_ulman