TIP ve Hukuk’ta Baraj Davası Endişe Yarattı!

269

YÖK’ün TIP ve Hukuk Fakültelerine getirdiği baraj sistemi tartışmalara neden olurken Danıştay’da açılan davanın sonucu merakla bekleniyor. Baraj iptal edilirse tercihler sil baştan yenilecek.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) TIP ve Hukuk Fakülteleri’ne getirdiği baraj da sınavlardaki eksik uygulamalar ve yanlış sorular gibi yargıya taşındı. YÖK Türkiye’deki üniversitelerde TIP Fakültesini tercih edecek adayların ilk 40 bin, Hukuk Fakültelerini tercih edecek adayların ilk 150 bin sıralaması içeresinde olması şartını getirmişti. Şu anda TIP Fakültesini tercih etmek isteyen bir öğrenci 40 bin sıralamasının üzerinde ise tercih yapamayacak. Yine 150 bin sıralamasının üzerinde kalan bir öğrenci de Hukuk Fakültelerini tercih yapamıyor.

KKTC VE YURT DIŞINDA BARAJ YOK

Danıştay’a açılan davanın sonuçlanması ve barajın olası bir şekilde iptal edilmesi durumu aileleri ve üniversite adayı gençleri strese soktu. Özellikle, baraj sisteminin Türkiye’de yine yerleştirmesini ÖSYM’nin yaptığı ve YÖK’ün denklik verilen KKTC üniversitelerinde uygulanmaması ise ayrı bir sorun olarak ortaya çıktı.

YÖK KENDİNİ NASIL SAVUNACAK?

Bu arada, Demet Can adlı vatandaşın baraj uygulamasıyla ilgili Danıştay’da açtığı yürütmeyi durdurma davanın nasıl sonuçlanacağı ise merak konusu. Can dava dilekçesinde, kararın eşitlik ilkesine uymadığını, alındığı tarihte üniversite adaylarının ders müfredatı ile orantısız bir zaman olduğunu dile getirerek kararın iptalini istedi. Davanın tercih süresi bitmeden karar bağlanması beklenirken, YÖK’ün kendisini nasıl savunacağı merak ediliyor. Çünkü konulan baraj olayında o kadar çelişki bulunuyor ki, diğer meslek gruplarını da ilgilendiriyor. Açılan dava dilekçesinde öğrencilik hayatı boyunca hukuk okumak için kendini motive eden bir öğrencinin geçerli süre verilmeden karşılaştığı baraj sistemiyle ilgili YÖK’ün aldığı kararın öncelikle ve ivedilikle yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi istendi.

ZAMANLAMA KEYFİ ANAYASAYA AYKIRI!

Dilekçede, özetle şöyle denildi: “Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 milyon civarında öğrenci ve aileleri, rekabetçi şartlar ve stres altında, yoğun emek ve çaba (maddi ve manevi) harcayarak üniversite sınavlarına hazırlık süreci geçirmektedir. Bu hazırlık sürecinin bir önceki yılın Ağustos aylarında başladığı ve Haziran’da girilen son sınavlarla nihayete erdiği de malumdur. Dolayısıyla, TM-2 puan türünün geçerli olacağı ve herhangi bir baraj uygulamasının söz konusu olmadığı bir durumda hazırlıklarına başlayan oğlum ve onun gibi binlerce öğrenci, Sayfa 2/2davalı Kurum’un tamamen keyfi zamanlamayla alınmış ve anayasal ilkelerin göz ardı edildiği kararlarının mağdurları konumuna girmiştir.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.