“TRT Ev Sineması” Başlıyor

310

TRT’nin Türk Sineması’na yeni soluk getiren “TRT TV Filmleri” projesi başlıyor. Proje kapsamında çekilen 33 film, 5 Mayıs’tan itibaren “TRT Ev Sineması” kuşağında, her Perşembe akşamı TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşacak.

Türk Sineması’nın 100’üncü yılı ve TRT‘nin 50’nci yılını taçlandırmak için 2014 yılında başlatılan ‘TRT TV Filmleri’ projesi, Türk Sineması’na ve televizyon sektörüne yeni hikâye ve eserler kazandırmayı, genç sinemacıların özgün ve yenilikçi projelerine imkân sağlamayı hedefliyor.

Proje kapsamında çekilen 33 film, 5 Mayıs’tan itibaren, her Perşembe gecesi, saat 20.00’de, TRT 1 ekranlarında yayınlanacak.

Bu Perşembe ve bundan sonra her Perşembe Aile bir araya geliyor!

Perşembe gecelerinin ‘Aile Keyfi’ olacak ‘TRT Ev Sineması’ kuşağı, tüm aileyi bir koltukta toplarken, komedi, drama, fantastik gibi film türleri ile kah ağlatıp, kah güldürecek filmler ile ekranlarda yepyeni bir soluk olacak.

“TRT TV Filmleri” projesi nasıl oluştu?

2014 yılında başlatılan TRT TV Filmleri projesine, 864 senaryo başvurusu yapıldı. Değerlendirmeye uygun bulunan 599 senaryo, alanında uzman ve bağımsız senaristler ile dramaturglardan oluşan bir değerlendirme kurulunca değerlendirildi. Komedi, drama, fantastik türleri dâhil 12 türde, 33 senaryo yapıma uygun bulunarak seçildi. Projede, senaryo yazarları ve sinema profesyonellerinin yanı sıra farklı mesleklerden insanlar da yer aldı. 2015 yılında, Türkiye’nin dört bir yanına kurulan setlerde, film endüstrisinin tüm paydaşları, yapımcısından yönetmenine, oyuncusundan teknisyenine sahadaydı. 33 film çekilerek, gösterime hazır hale getirildi. Filmlerde İlhan Şeşen, İpek Tuzcuoğlu, İsmail Hacıoğlu, Gürkan Uygun, Tayanç Ayaydın, Görkem Yeltan, Osman Sonant, Bestemsu Özdemir, Orhan Kılıç, Çiğdem Batur gibi birçok tanınmış isim rol aldı.