Tüketim Çılgınlığının Dayanılmaz Ağırlığı

202

 

blair_waldorf_quote

Alışveriş yaparken her zaman bir bahanemiz var. Sevgilimizden ayrıldığımızda moralimiz düzelsin diye, önemli bir buluşma öncesi giyecek hiç bir şeyimiz yok diye, sınav dönemi ders çalışmaktan kaçmak için, indirim sezonu olduğu için kendimizi çıldırmış gibi AVM’lere vuruyoruz.

shopaholic_quote

Evet, biz alışveriş yaparken belki kendimizi yeni ve son trendlere uygun kıyafetlerin içinde göreceğimiz  için mutlu oluyoruz. Ama dünya daha iyi bir yer olmuyor. Biz o stilettoları aldık diye savaşlar son bulmuyor mesela. Dünya üzerindeki yoksulluk ve açlık devam ederken biz giymeyeceğimiz ayakkabılarımıza yenisini ekliyoruz belki de.

keep-calm-and-spend-more-152

Hal böyle olunca tüketim çılgınlığının esiri olmamak, dolup dolup taşan kredi kartlarımızı biraz rahatlatmak için kendimize zaman zaman alışveriş detoksu yapmalıyız . Ya da alternatif alışveriş yerlerine bir göz atmalıyız. Butikler, pasajlar, 2.el mağazalar,pazarlar ve hatta bit pazarları bile tahmin edemeyeceğimiz şeyleri çok ucuza karşımıza çıkarabilir.

street_store_cape_town

Geçen ay duyduğum bir sosyal sorumluluk projesinden bahsetmek istiyorum bir de. Tüketim çılgınlığının o dayanılmaz ağırlığının nasıl güzel bir şeye dönüşebileceğinin örneği adeta. Cape Town sokaklarında renk, renk ve her markadan kıyafetler sıralanmış. Çünkü insanlar giymedikleri, gardırobuna fazlalık yapacak kıyafetleri sokaktaki askılara bırakıyor, ihtiyaç sahipleri de sanki mağazadan alışveriş yapar gibi kıyafetlerini ve ayakkabılarını seçiyorlar. Tabii ki hiç bir ücret ödemeden.

street_store_cape_town

street_store_cape_town

TheStreetStore

Yaz aylarından itibaren biz gençlerin önderliğinde yaygınlaşan yardımlaşma olgusu ve Türk yardımseverliği ile Türkiye’de de hayata geçirilebilir bir proje bence.

Screen-Shot-2014-02-05-at-12.35.48-PM2-300x168

Sizin için sezonu geçmiş bir ceket, bir başkasını defilede hissettirebilir.

Sadece tüketerek yaşamayalım.