Tüm Veriler Buluttan Yağıyor

384

İnternetin olduğu her yerde elektronik cihazlar aracılığıyla bilgi ve verilere kolayca ulaşabileceğimiz hizmetlerinin tamamına Bulut Bilişim veya Bulut Teknolojisi deniyor. Kısaca uygulamalar, programlar, verilerin sanal bir sunucuda depolanmış hali olarak düşünebilirsiniz.

İnternet kullanımının her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaya başlaması beraberinde veri ve bulut kavramlarını getirdi. Özellikle Bulut Bilişimi destekleyen dijital cihazlarda yapılan birçok işlemde, bu teknoloji hayatımızda büyük kolaylıklar sağlıyor. Bulut teknolojisi’ nin kurulumuna gerek yoktur ve her yerde çalışma olanağı vardır. Hal böyle olunca da işlevsel özelliği önem kazanıyor. Teknoloji sağlayıcılar, kurumlar, şirketler ve kullanıcılar, bu alanda IT bütçelerini yüzdelerle artıracağı öngörülüyor ve onların çözüm ortağı oluyor.

bulut-bilisim

Bulut Bilişim uygulamaları için bir sınırlama olduğunu söylemek oldukça zordur. Normal bilgisayarların çalıştırabileceği hemen her bilgisayarın programlarını çalıştırabilir.

Bildiğimiz gibi artık sadece bilgisayar kullanmak yeteri olmuyor. Donanım, yazılım lisansları, güncellemeleri oldukça stresli süreçler. Bunun yerine alternatif olarak Bulut Sistemi uygulamasını indirerek ihtiyaç duyulan programlara web tabanlı hizmetler vasıtasıyla ulaşılabiliyor. Çok karmaşık gibi görünse de aslında Hotmail, Yahoo Mail, Gmail gibi web tabanlı E-posta hizmetleri ile bulut bilişim tecrübelerimiz var. Bilgisayarınız da bu programları kurmak yerine web üzerinden bilgileri depolayabilir ve istediğiniz zaman erişim sağlayabilirsiniz. Yani, verileriniz Bulut Sistemin de saklanmakta ve programlarınız bu servis üzerinden çalışmaktadır. Mesela, günümüzde sıkça kullanılan sosyal ağlarda verilerin hepsi (video, müzik, fotoğraf, paylaşılan yazılar vs.) o web sitelerinin kendi bulut sisteminde saklanmaktadır. Bu açıdan farkında olmasak da asında Bulut Bilişimi kullanmış oluyoruz.

Daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi, düşük maliyet, çalışma alanını genişletmesi ve alt yapı karmaşasını ortadan kaldırması gibi olanakları olan Bulut sistemi, iş gücü ve zamandan tasarruf etme olanakları da vermektedir. Ayrıca, Bulut Bilişim hizmetleri sunan ve kullanıcısı fazla müşteriye sahip olan şirketlerin büyük depolama alanlarına ihtiyaçları vardır. Bu bilişim sistemi ile bu bilgilerin hepsinin depolanması için en az iki depolama alanına sahip olması gerekmektedir. Nedeni ise herhangibi bir problem sonucunda yaşanabilecek bir olumsuzlukta, bilgi ve verilerin yedeklenmesi ve farkı bir depolama alanında saklanması içindir. Bu sayede yedeklenen verilere tekrardan erişilebilme olanağı sağlar ve ihtiyaç duyulan fiziksel depolama alanını ortadan kaldırır. Bulut depolama hizmetlerine en iyi örnekler ise; Dropbox, Google Drive, SkyDrive, iCloud, Yandex.Disk, TTNET Bulut, Turkcell Akıllı Bulut, Ubuntu One olarak söyleyebiliriz.

Şimdiye kadar hep olumlu yanlarından bahsettiğimiz Bulut Bilişimin olumsuz yanları da var elbet. İlk olarak eğer sanal ortamda depolanan bu verilere ulaşmak istiyorsanız mutlaka internetin bulunması gerekmektedir. Yani internet bağlantısı olmazsa bilgilere erişimde olanaksızdır. Doğal olarak internet hızına bağlı olarak veri hızı da değişiklik göstermektedir. Bir diğeri ise güvenlik açıklarının bulunmasıdır. Sanal ortamda bulunduğundan verilerin kötü niyetli birileri tarafından ele geçirilme ihtimali de bulunmaktadır ya da bilgilerin başka bir şirketin elinde olmasının verdiği endişe. Bu yüzden Bulut Bilişim hizmetleri veren şirketler en yüksek güvenlik önlemleri almaya çalışmaktadır. Ufacık bir veri kaybının verebileceği zarar ihtimali dahi şirketlerin gizlilik ve güvenliğe oldukça önem vermeleri gerektiğini göstermektedir.

Bulut Bilişimin çeşitli modelleri bulunmaktadır ve tercihlere göre avantajlar sunmaktadır.

Public Cloud (Genel Bulut): Daha çok küçük ve orta ölçekli şirketlerin tercih ettiği bulut teknolojisidir. Bununla kendi sistemlerini kurabilirsiniz yada  üçüncü bir şirket üzerinden kaynakların kiralanmasıyla da yapabiliyorsunuz. Mesela elektronik E-postaların kullanılmasında herhangi bir ücret ödenmeden çeşitli özelliklerinin kullanılabilmesi gibi.

Private Cloud (Merkez Bulut): Genellikle büyük ölçekli şirketlerin tercih ettiği bir Bulut teknolojisi sistemidir. Ayrıca bu sistemde kurulan yapı özeldir ve kişilerin tercihine göre kontrol edilmektedir. Microsoft şirketinin sunduğu Hyper-V ve System Center ürünlerini kullananları bunlara örnek olarak verebiliriz.

Hybrid Cloud (Merkez Bulut): Kullanıcıları çoğunlukla şirketlerin veya kurumların büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Privite Cloud teknolojisiyle birleşerek ortaya çıkmıştır. Tedbirin, güvenliğin ve gizliliğin daha önemli olması gereken yerlerde kullanılır.

Community Cloud ( Topuluk Bulut): Çok fazla tercih edilen bir bulut sistemi teknolojisi değildir. Birkaç şirketin ortak kullanmasıyla alınan hizmettir.