Türk Sinemasının 100.Yılında Aktrislerin Stilleri

237

Türk sinemasının 100. yılını geride bırakırken sinemanın çoğu kişinin günlük yaşantısındaki kıyafet seçimlerini, saç şekillerini kısacası stillerini belirlemekte büyük bir unsur olduğunu göz önüne alarak, Yeşilçam’dan günümüze Türk filmlerinin unutulmaz aktrislerinin birkaçını moda merceği altında inceledik.

Listeye geçmeden önce eğer Türk sinemasının 100. yıllık serüvenine tanıklık etmek istiyorsanız İstanbul Modern’de 8 Ocak’a kadar gezebileceğiniz, Türkiye’de sinema ve seyirci ilişkisini konu alan “Yüzyıllık Aşk” sergisi bulunmakta.

1) Türkan Şoray

türkan_şoray

Elbette böyle bir listeye sinemamızın Sultan’ı Türkan Şoray ile başlamazsak olmazdı. 60’lı yılların en çok filme imza atmış, kendi adını taşıyan ‘kanunları’ olan bir isim Türkan Şoray.  Elbette zamanında birçok kişiyi sahip olduğu tarz ile etkilemişti. Günümüzde de eminim birçoğumuz zaman zaman Türkan Şoray esintilerini kıyafetlerimize taşıyoruz. Kabarık saç modasını ülkemizde başlatan kişi olarak görebiliriz Sultan’ı. Bunun yanı sıra eyeliner’ın büyük önem taşıdığı Türkan Şoray makyajı da hala popülerliğini yitirmemiştir. Türkan Şoray’ı daha çok abartılı ve kadınsı kıyafetlerin içinde görebiliriz.

2) Gülşen Bubikoğlu

gülşen_bibikoğlu

Gülşen Bubikoğlu denince akla ilk gelmesi gereken sadelik olmalı bana göre. Gömlekler, ince trikolar ve bahar gibi çiçek desenleri ile kısa elbiseler… Yüksel bel ispanyol paço pantolonları şüphesiz en sık kullanan aktrislerdendi. Pastel renkler sıklıkla Gülşen Bubikoğlu’nun kıyafetlerinde rastlayabileceğimiz renkler. Saçlarındaki sarı balyajlar günümüzde de oldukça yaygın bir biçimde kullanılmakta.

3)Belgin Doruk

belgin_doruk

Türk sinemasının küt saçlı güzeli Belgin Doruk giyimi ile bana Audrey Hepburn’u hatırlatıyor. Kalem etekler ve ipek gömlekler, puantiyeler onun stili için ilk akla gelenler arasında. Büyük göze batan şapkalar olmadan da düşünemiyorum Belgin Doruk’u. Makyaj tercihi son derece sade ve gözü ön plana çıkarmaya yönelik. Dudaklarınızın rengine oldukça yakın mat bir ruj ve hafif buğulu göz çevresi ya da düzgün çekilmiş ince bir eyeliner, hafif pempe allık ile elde edebileceğiniz bir makyaj stili.

4) Filiz Akın

filiz_akın

Platin saçları ve koyu göz makyajıyla dikkat çeken Filiz Akın’ın tercih ettiği renkler siyah, kırmızı ve mor gibi koyu renklerden oluşuyor. Genelde vücudunu saran dar bluzlar ve yüksek bel pantolonlar kullanıyordu. Gömlek de ise tercihi dökümlüden yanaydı.

5) Farah Zeynep Abdullah

farah_zeynep_abdullah

Günümüzün şirin yüzlerinden Farah Zeynep, sarı dalgalı saçları ile dikkat çekiyor. Günlük hayatında bizim zamanımızı yansıtacak şekilde pastel renklerden oluşan makyajları tercih eden Farah, genelde beyaz rengini kullanıyor kıyafetlerinde. Günlük hayatta yaşına uygun yazılı tişörtler kullanırken, katıldığı davetlerde koyu renklerde abiyeler tercih ediyor.

6) Beren Saat

beren_saat

Dekolte denildiği zaman akla gelen isim. Sadeliği ve zarafeti bir arada oldukça iyi dengeleyebiliyor Beren Saat. Günlük hayatında fazla iddialı olmayan şortlar ve sade tişörtler ile bluzlar tercih ediyor, genelde ince hırkalar kullanırken yoğun makyaj tercih etmiyor.