Üniversite Modası & Stilkolik Özel Röportajı || Gülhan Şen

311

IMG_0227 IMG_0215

Röportaj : Elif AYDINLIYURT & Fatma İZCİ

Fotoğraf : Ahmet BİNTAŞ

Gülhan’ın Galaksi Rehberi ile ekranlarda görüp sevdiğimiz Gülhan Şen ile Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’te çok keyifli bir röportaj yaptık. Özellikle fotoğraf çekimi yaparken çok eğlendik ve harika bir gün geçirdik. Rengarenk kişiliği, içten gülümsemesi, mutluluk veren sohbeti ile Gülhan Şen’i çok sevdik. Keyifle okuyun!

Gülhan Şen kimdir, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bulgaristan’ın küçük ve şirin bir köyünde doğan, 11 yaşında zorunlu göçle doğduğu ülkeyi terk edip, ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelen, Kabataş Erkek Lisesi’nde okurken rahmetli Sakıp Sabancı’nın tavsiyesi üzerine “televizyoncu” olmaya karar verip, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Tv-Sinema mezunu olan, 1998 yılından beri medya sektöründe çalışan ve 7 sene boyunca “Gülhan’ın Galaksi Rehberi” ile dünyayı dolaşan şanslı bir kızım. 🙂

IMG_0165 IMG_0169

Gülhan’ın Galaksi Rehberi nasıl gidiyor? Gelecek sezonda da devam edecek misiniz?

Uzun yıllardır çalıştığım kanalım Tv8 satılınca, yeni bir ekip geldi ve kadrolu olarak çalışan yaklaşık 150 kişi ile birlikte ben de işimden ayrılmak durumunda kaldım. Dolayısıyla bir süredir izleyicilerimle birbirimize özlem duyuyoruz karşılıklı olarak. Ancak yeni sezon için kanallarla görüşmelerim sürüyor, illa ki yeniden dünyayı gezmeye ve ekran başındakilere de gezdirmeye kaldığımız yerden devam diyeceğiz!

IMG_0174 IMG_0173

Ekranda olan biri için moda sizin gözünüzde nerede? 

Göz önünde olan insanlar ister istemez sadece yaptıkları işlerle değil, pek çok konudaki tercihleriyle, günlük hayattaki tutumlarıyla, nerede ne giydiklerinden tutun da atıyorum saçını nasıl yaptırdıklarına kadar pek çok açıdan seyircinin büyüteci altına girerler ve bir etki bırakırlar. Kimileri bu nedenle riske girmek istemez ve en moda tarzlarla, en kabul gören markalarla kameraların önüne çıkmayı tercih eder. Belki şık olmalarını sağlasa da bana göre bu ne yazık ki kendilerine özgü bir giyim tarzının oluşmasına engel olan bir şey. Ülkemizde belirgin bir stille, tarzla özdeşleştirebileceğiniz kaç ünlü isim sayabilirsiniz? 10 parmağı geçmez… Ben kendi adıma “son modaya uygun” görünmekten ziyade ruhumu, o anki enerjimi ve halet-i ruhiyemi yansıtacak kıyafetler giymeyi tercih ederim ve o kıyafetler de genellikle rengarenk, eğlenceli tasarımlar olduğu için belli bir tarz oluşturdu zamanla diye düşünüyorum.

IMG_0175

IMG_0177 IMG_0178

Stilinizi nasıl tanımlarsınız? Tarzınızı üç kelimeyle anlatmanız gerekseydi bu kelimeler hangileri olurdu?

Kelebek, masal, çocuk…

IMG_0186 IMG_0187

Bir sürü ülke ve şehir gezip gördünüz. Şehrin moda anlayışını, tarzını, sokak stilini en beğendiğiniz yer neresi? Size göre hangi şehir daha stil sahibi? Hangi şehrin sokak stili sizin tarzınızı en çok yansıtıyor?

Güney Kore… Güney Kore’nin başkenti Seul’de kızlar da erkekler de çok stil sahibi maşallah. Hem şık, hem farklı, hem de cesur giyiniyorlar. Fotoğrafını çekmek isteyeceğiniz; bunu nereden aldın diye aksesuarını, kıyafetini merak ettiğiniz o kadar çok kişiye rastlıyorsunuz ki sokaklarda. Sonra Ukrayna’nın Lviv şehriyle, Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki kadınlar oldukça feminen tarzlarıyla dikkatimi çekmişti. Benim stilimi hangi şehir en iyi yansıtıyor sorusuna gelince… “Gülhan Şen x 10” olsa da “Harajuku” derim! :))) Japonya’nın başkenti Tokyo’nun bir bölgesi Harajuku ve buradaki gençlerin çılgın ve rengarenk giyim tarzı bir moda akımı dünyada. Gwen Stefani’nin “Harajuku Girls” şarkısı bu stile ithafendir.

IMG_0202 IMG_0203 IMG_0204

İstanbul bu şehirlerin neresinde? İstanbul’un sokak stili sizce nasıl?

İstanbul rengarenk bir podyum ancak üzerindeki defile oldukça renksiz geçiyor… Renksiz derken canlı renk ve tarzlardan uzak manasında diyorum. Kalabalık toplulukların olduğu bir alana bakın ve hep koyu tonları, göze çok çarpmayan giyim kuşamları göreceksiniz. Arada dikkatinizi cezbeden, gözalıcı bir iki model geçiyor podyumdan sonra yine uzun süre aynı elbiseyi izliyor gibisiniz.

IMG_0215 IMG_0227

Başka ülkeleri gezerken karşılaştığınız, İstanbul’la karşılaştırınca size çok dikkat çekici, değişik ya da enteresan gelen moda anlayışı ya da sokak stiliyle ilgili farklılıklar oluyor mu?

Benim en önemsediğim farklılığı söyleyeyim. Bazı şehirlerde özellikle kadınların ne tarz bir kıyafet giymiş olursa olsun onu “gönül rahatlığıyla ve güvenle” taşıyabilme konusundaki lüksüne özeniyorum. İstanbul’un belli başlı yerleri hariç, ne yazık ki istediği kıyafeti, istediği zaman ve ortamda giyebilmesi konusunda cesaret kırıcı bir tutum var kadınlar için. Belki de önceki sorunuzda bahsettiğim renkli podyumun renksiz defilesinin temel nedeni budur.

IMG_0210

Programınızda giyeceğiniz kıyafetleri siz mi seçiyorsunuz? Ekran karşısında giyecekleriniz konusunda alışkanlıklarınız veya kurallarınız bulunuyor mu?

Kendim seçiyorum. Aslında gittiğim coğrafi şartlar ve hava koşullarıyla biraz şekilleniyor programda giyeceklerim de. Ne tarz bir ülkeye gidiyorsam oranın atmosferi ile örtüşen bir tarzım oluyor genellikle. Fransa’da zarif olasım geliyor; Londra’da cool, Amerika’da uçuk kaçık, Ortadoğu ülkelerinde daha otantik kıyafetlerim oluyor mesela. Ama hepsindeki ortak dil “renkli ötesi” olmaları! 🙂

IMG_0234 IMG_0238

Gardırobunuzdaki parçaları dünyanın dört bir yanından mı alıyorsunuz, yoksa alışveriş yaparken belirli yerleri mi tercih ediyorsunuz?

Dünyanın dört bir yanından toplanıp evime misafir gelmiş kıyafetlerim var! Bu konuda çok şanslıyım. Uzakdoğu’dan çantalar, ayakkabılar, ilginç aksesuarlar alıyorum… Afrika’dan otantik takılar. Değişik kombinler çıkıyor haliyle. İşin garibi izleyicilerim o kadar dikkatli ki neyi nereden aldığımı çok iyi hatırlayıp başka bir yerde giydiğimde aaa Moskova’dan aldığınız şemsiye değil mi bu, Malezya’dan aldığınız ayakkabıları giymişsiniz diyorlar… Çok hoşuma gidiyor bu etkileşim!

IMG_0242 IMG_0240 IMG_0247

Favori tasarımcılarınız kimler? Onun tasarımı olursa gözü kapalı giyerim dediğiniz bir tasarımcı bulunuyor mu?

O ne yaptıysa giyerim dediğim, bütün koleksiyonlarını ezbere bildiğim biri yok…Ama illa isim ver bize yoksa kedilerini kaçırıp üç gün aç susuz bırakırız derseniz de aklıma iki kişi geliyor. Günlük hayattaki ve programdaki kıyafetlerimi ancak ve ancak Anna Sui’den giyerdim, ondan başkası kurtarmaz! 🙂 Özel günlerde kendimi zarif ve şık hissetmek istersem de Zuhair Murad derim.

IMG_0266 IMG_0268 IMG_0275

Dünyada herhangi birinin gardırobuna sahip olmak isteseydiniz bu kişi kim olurdu?

Marie Antoinette veya The Tudors kızları ahahahaa! :)))

Gardırobunuzda en çok değer verdiğiniz parça hangisi ve neden sizin için bu kadar önemli?

Anısı olan kıyafetlerim en kıymetli olanlar… Bana belli bir yeri, anı ve kişiyi hatırlatan kıyafetlerim. Üniversitedeyken en sevdiğim hırka, annemin benim için ördüğü bereler, erkek arkadaşım elimi ilk tuttuğunda üzerimde olan elbise gibi… Ona baktığımda, dokunduğumda beni geçmişte yolculuğa çıkaran kıyafetlerim en önemli olanlar.

IMG_0291 IMG_0295

Giymekten en çok keyif aldığınız şeyler neler?

Şapkalar, botlar, etekler, taytlar ve kapşonlu şeyler… Erkeklerde de kapşonlu kıyafetler çok hoşuma gider! Çok büyük puan yazarım direk kapşonlu varsa üzerinde ahahaha!

Moda bile olsa asla giymem dediğiniz bir şey var mı?

Freebag takmam! Şeffaf sütyen askıları kullanmam! Crocs giymem! 🙂 Yemin etmedim tabii bu konuda ama büyük konuştum bak! Umarım bir gün bu röportajı karşıma çıkarmazlar. Düşünsenize atıyorum bir tatil fotoğrafımı çekmişler ve ben Crocslarla filan dolaşıyor, bir yandan da birşeyler yuduşturuyorum. Alttaki başlık direk şöyle: “Büyük Lokma Ye, Büyük Söz Söyleme!” Hayırlısı artık, söyledik bi kere…

IMG_0303 IMG_0304 IMG_0305

Sizce yapılan en büyük moda hatası hangisi?

Yakışsa da yakışmasa da moda diye bir şeyin giyilmesi, yapılması genel geçer en büyük moda hatası bence! Ablacığım Rihanna saçı hepimizde onda durduğu gibi durmuyor be, ya da kanka bırak da fötr şapkayı Johnny Depp taksın diyesi geliyor bazen insanın.

IMG_0182

Hep dikkat ettiğiniz bir moda kuralı var mı? Hiç umursamadığınız bir moda kuralı var mı?

Anlaşılacağı üzere dikkat ettiğim pek kural yok! Giyilen şeyi giyen kişi kendine bir şekilde yakıştırmayı becerebilmişse, üzerinde güzel durduysa gerisi önemsiz.

Tarzını çok beğendiğiniz ünlüler kimler?

Kimileri için çok rüküş olsa da bana göre uçuk kaçık, sıradışı ve eğlenceli: Lady Gaga… Korkarım Amerika’da ünlü bir şarkıcı filan olsaydım hayatımın bir döneminde galiba öyle giyinirdim ben de! Yarı çıplak kıyafetleri hariç tabii! :))) Mazallah annemin yüreğine inerdi valla! Ha onun dışında da normal insan kıyafetleri söylemem gerekirse Marion Cotillard ve Nicole Kidman’ın çok hoş giyindiğini düşünüyorum. Erkeklerdeyse Johnny Depp der saygıyla susarım!

Siz Türkiye’de özellikle İstanbul’daki üniversite okuyan genç kitleye baktığınızda moda algılarını nerede görüyorsunuz?

Bence Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal etkileşim platformlarının yaygın olarak kullanımıyla birlikte genç arkadaşlarda çok daha fazla bir stil anlayışı ve arayışı gelişti. Kendi tarzını bulmak ve yansıtmak isteyen gençler değişik tarzlar deniyorlar ve bu farklılık, özgünlük adına güzel birşey. Sıklıkla aksini görüp naçizane tavsiyede bulunacağım bir noktaysa yaşlarına göre giyinmeleri ve makyaj yapmaları olacak. Daha büyük görünmek için elinden geleni yapıyorlar ama gençliğin, doğallığın, yüzdeki masumiyetin verdiği benzersiz güzelliği daha sonra çok ararlar. 🙂

İletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Kılığımız, kıyafetimiz, şeklimiz şemalimiz elbette bizim tercümanımız, dışarıya bizi yansıtan aynalarımız. Bunları doğru kullanmak kendimizi doğru anlatmaya katkı sağlar. Ama bizi başkalarının gözünde güzel ve çekici kılan şeyler yine de tüm bunların ötesinde. Kuşkusuz ki en güzel görünen kadın da erkek de en içten gülümseyen, gözlerinin içi ışıltıyla parıldayandır; en şık, en pahalı, en trendy kıyafetleri giymiş olan değil.

Sizi takip etmek isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

Twitter ve Instagram: @Gulhan_Sen

Internet Sitem: www.gulhansen.net

Mail: gulhanstardis@gmail.com