Üniversitelerde “Yemek Askısı”

303

Üniversite öğrencilerinin yemek ihtiyacını karşılamak için, Türkiye’de çok özel bir sosyal sorumluluk projesi uygulanmaya başlandı. Projenin adı, “Yemek Askısı”… Yemek askısı uygulamasından faydalanmak için, öğrenci kimliğini göstermek yeterli.

 

Bir Osmanlı geleneği olan askı uygulaması, üniversite öğrencilerinin yemek ihtiyacını karşılamak amacıyla, “Yemek Askısı” projesi ile yeniden hayata geçiriliyor. Üniversite kampüslerinde yer alan anlaşmalı restoranlarına giderek öğrenci kimliğini gösteren tüm öğrenciler, “Yemek Askısı” uygulamasından faydalanabiliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknopark’ın desteğiyle hayata geçirilen projenin sahibi ise, henüz 6’ıncı sınıf öğrencisi olan Kerem Acer.

Üniversite öğrencilerinin yaşamını kolaylaştırmak ve yemek ihtiyacını karşılamak amacıyla hayata geçirilen “Yemek Askısı” projesinin ortaya çıkışını anlatan Kerem Acer, “Tatile giderken Susurluk’ta dinlenme tesisinde bir şeyler yemek için durduk. Hepimiz ayran ve tost siparişi verdik. Bahçe bölümünde otururken yaşlı bir adam bahçenin önünde durdu. Bizim siparişlerimiz geldi. Ama kardeşim Burak yemeğini yemek yerine, dayanamayıp hiç dokunmadığı yemeğini bahçede duran yaşlı adama verdi. Sonra biz kalktık ve yola çıktık. Yaşadığımız bu olayı yol boyunca konuştuk ve otele geldiğimizde bu projeyi yapmaya karar verdik. Aslında küçücük gözüken iyiliklerin insanları ne kadar mutlu edebileceğinin farkına vardık. Tatil dönüşü ise hemen sosyal sorumluluk projemize başladık” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız