Üniversiteli Gençlerden Akıllı Priz Uygulaması

549

Yaşar Üniversitesinde okuyan  dört öğrenci, cep telefonu ve tabletler yardımıyla kontrol edilebilen akıllı bir  priz tasarladı ! 

Üniversiteli gençler, tasarladıkları herkesin evinde bulunan prizlere uyum sağlayabilecek kablosuz tak-çıkar akıllı prizle; bilgisayar veya mobil uygulama üzerinden elektrikli ev aletlerinin internetle uzaktan kontrolü, cihazların elektrik tüketim miktarları, istenilen zamanda açılıp kapanması gibi işlevleri yerine getirmesini sağlayacak.

Yaşar Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Ali Selekve İlker Işık, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi İbrahim Ertok ile Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi Oğuz Çağıran, mobil cihazlarla internet üzerinden kontrol edilebilen akıllı priz geliştirdi. Akıllı otomasyon sistemleri üzerinde çalışan,bugüne kadar kendi geliştirdikleri robotlarla birçok yarışmaya katılıp ödüller alan öğrenciler, Doç. Dr. Mustafa Seçmen yürütücülüğünde ve Yrd. Doç. Dr. Tuncay Ercan danışmanlığında geliştirdikleri akıllı priz için patent başvurusunda bulundu.

PROJEYE 19 BİN TL DESTEK !

Yaşar Üniversitesi Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi, hem projenin patentbaşvurusunu yaptı hem de Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) kapsamında 19 bin TL ile öğrencileri destekledi.

Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin çatısı altında kurulan Minerva Kuluçka Merkezi de akıllı otomasyon sistemi alanında kendi şirketlerini kurmayı hedefleyen öğrencilere, mobilyasından, kırtasiye gereçlerine, internetten telefonuna kadar tümdonanımlarıyla 1 yıl süreyle kullanabilecekleri ofis tahsis etti.

YAŞAMI KOLAYLAŞTIRACAK

Elektrikli ev aletleri için uzaktan kontrol imkanı sunacak akıllı priz, modem aracılığıile internete bağlanarak kullanıcı dünyanın neresinde olursa olsun istediği elektronik cihaza ulaşabilmesini sağlayacak. Uzaktan kontrol sayesinde, her bir elektrikli cihaziçin elektrik tüketim miktarları tespit edebilecek, bu sayede ev içerisindeki enerjitüketimi görülüp optimizasyon sağlanabilecek. Cihazın aç/kapa işlevleri, bilgisayar veya mobil uygulama üzerinden kontrol edilebilecek. Böylelikle, istediğiniz her elektrik fişli cihazı kontrol edebilmenize olanak sağladığı gibi kullanıcı tarafındanbelirlenen takvime göre açılıp kapanması da mümkün olacak. Oluşabilecek elektrik

kaçaklarının da kontrolü sağlanabilecek, böyle bir durumda mobil uygulamayagelecek uyarılarla gerekli önlemler alınabilecek.

HEDEFLERİ KENDİ ŞİRKETLERİNİ KURMAK

Henüz üçüncü sınıf öğrencisi olduklarını belirten Yaşarlı gençler, bu gibi akıllı sistem otomasyonlarının, çok yakında her evin akıllı olabilmesine ve ülkemizde teknoloji mağazalarından rahatlıkla satın alınabilir olacağını belirterek, ürünlerini geliştirirken kısa sürede kendi şirketlerini kurmayı hedeflediklerini kaydetti. Genç girişimciler,“Akıllı prizimizi, gömülü sistem olarak katman katman yerli olarak tasarlayıp maliyetini daha da düşürüp, kalitenin arttırılmasını hedefliyoruz. Yazılım üzerinden kişiye özel kontrol süreçleri oluşturulabilir. Fabrika gibi alanlarda kullanmak için internet bağlantısını GSM modülü olarak kullanıp şirketlerin bilgi merkezleriyle makinalar arasında kablosuz iletişim kurulabilmesini sağlayan teknoloji hizmetlerinden faydalanılabilir. Fabrika ortamına göre düzenlenip fabrikalara uygunürün geliştirilmesi de bir diğer hedefimiz” dedi.

Haberin devamı için tıklayınız