Üsküdar Üniversitesi’nde Durak Gerginliği!

311

 

Üsküdar Belediyesi, Üsküdar Üniversitesi içerisinde bulunan bahçeye minibüs park yeri yapmak için 18 Şubat Çarşamba günü kazı araçlarıyla birlikle Çarşı Yerleşkesi’ne geldi.

Olay 18 Şubat Çarşamba günü meydana geldi. Öğrencilerin ve üniversite yönetiminin iddiasına göre, belediyenin minibüs durağı yapmak istediği alanı üniversite 2016 yılı Ocak ayına kadar belediyeden kiralamıştı. Sözleşme bitmeden ve iptaline dair belediyeden üniversite yönetimine herhangi bir bilgi verilmeden, Üsküdar Belediyesi zabıta ekipleri ve iş makineleriyle Çarşamba sabahı girdikleri alanda ağaçları söktü. Ardından da durak yapımına karşı çıkan öğrenci ve üniversite görevlileri ile zabıta birbirine girdi. Üsküdar Üniversitesi yönetimi, “Bahçe olarak kullandığımız alanın minibüs durağı yapılmasına karar verildi. Uzlaşma amacıyla yapılan görüşmeler sürerken, herhangi bir karara varılmadan iş makineleri yerleşkeye girerek yıkım işlemine başladı.’’ dedi.  Bahçelerine minibüs durağı yapılmasını istemeyen akademisyenler ve öğrenciler belediyenin çalışmasını durdurmak için kazı araçlarının önüne geçti.  Bu tepki üzerine belediye araçlarını alandan uzaklaştırdı.

Belediyeden henüz bir açıklama gelmedi. Üniversite öğrencileri park yapılmak istenen alanda çadır kurdu, bekleyiş sürüyor.