Uzaktan mı Eğitim?

332

Bakıldığında bir çok üniversitede uzaktan eğitim adında ‘’para tuzakları’’ moda oldu. (Evet! para tuzakları oldu eğitim yuvaları!) Eğitimin uzaktan olup olmamasın ayrı bir tartışma konusu tabi. Marka ya da APlus olarak tanımlanan üniversiteler bile eğitimi ‘’uzaktan’’ vererek marka değerini her gün düşürüyor. Bu üniversitelerin amacı daha fazla öğrenciye hitap etmek mi yoksa para kazanmak mı?

Uzaktan eğitimin cezbeden noktası diplomada ‘’uzaktan eğitim’’  ibaresinin yer almayacak olmasıdır. Bir nevi çalışacağınız sektöre -1’den başlıyorsunuz yani diplomanızdaki bilgiler eksik ya da yalan. Fakat bu yalanın ortaya çıkması çok zor değil. Diploma numarası araştırıldığında uzaktan eğitim mezunu bilgisine rahatça ulaşılabilir. Bu şartlarda uzaktan eğitimin açık öğretimden ne farkı var? Evet, uzaktan eğitimde derslere %60 oranında katılım zorunluluğu var. Açık öğretimde sadece sınavlara giriliyor. Ama örgün ve ikinci öğretim okuyan öğrencilerin bazı derslere girmesine gerek yoktur. Bazı hocalar yoklamayı bile önemsemiyor.

Günümüzde üniversitelerden alınan diplomalar bile iş dünyasında yeterli değilken, iş dünyasında biraz olsun rahatlamak için çeşitli kurslardan sertifika alıyoruz. Peki normal eğitim bile sektörün ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalıyorken, uzaktan alınan eğitimin kalitesi, sektördeki istekler karşılayacak mı?  Üniversite eğitimi, dört tarafı duvarlarla çevirili bir kapalı alan değildir. Üniversite hayatı demek sadece eğitim değil, sosyalleşme mekânı potansiyel iş alanlarıdır. Öğrenci kulüplerinde ve topluluklarında görev alarak iş dünyasına ilk adım demektir. Fakat uzaktan eğitim öğrencisi olan bir kişi sadece final döneminde üniversite görmüş oluyor. Mezun olunca da ’ben üniversite mezunuyum’ diyebiliyor. Sonra binlerce üniversiteli işsiz ordusuna katılıyor.

Peki neden bu kadar üniversite ve çeşitli eğitim programları açılıyor?
Bir devletin en büyük sorunu  işsizliktir. Öğrencilik ise gizli işsizliktir. Devletler her sene işsizlik artmasın diye, gençlere iş alanları yaratmak yerine her gün yeni bir üniversite ve eğitim programı  açarak bu açığı ‘’kulağı tersten tutarak’’ kapatmak istiyor.

Üniversite okumak sadece diploma sahip olmak değildir.

Ahmet ACAR

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.