Vestel Akademi Sabancı Üniversitesi’nde kuruldu!

472

Vestel, Türkiye’de perakende sektörünün “1 numarası” olma vizyonu doğrultusunda Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi’yle işbirliğine giderek Vestel Perakende Akademisi’ni kurdu.

Vestel Perakende Akademisi’nin Vestel çalışanlarıyla birlikte zincir ve bayi kanalında görev alan sahadaki tüm ekiplerle (asist, merch, süpervizör, promotör vb) ortak bir perakende kültürü oluşturması hedefleniyor. Vestel Perakende Akademisi’nde 1,5 yıl içinde toplam 1000’e yakın Vestel çalışanı ve saha satış ekibi eğitim alacak.

Akademi programında yönetim becerileri ve liderlik, iş ve insan yönetimi, mağazacılık trendleri ve değişim yönetimi, proaktif satış, rekabetçi mağazacılık operasyonları, gelecek senaryoları ile stratejik yönetim gibi ana başlıklar altında 40 farklı ders yer alıyor.

Vestel Perakende Akademisi ile perakende sektöründe “1 numara” olmak için çok ciddi bir adım attıklarını vurgulayan Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan şunları ifade etti:

“Vestel üretimden pazarlamaya, satıştan müşteri hizmetlerine her aşamada müşteri odaklı olmayı ilke edinen bir marka. Nasıl ürünlerimizi müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendiriyorsak perakendecilik yaklaşımımızda da bunu esas alıyoruz. Sosyolojik ve ekonomik değişimler müşteri talep ve ihtiyaçlarını da etkiliyor. Eğer perakende sektöründeyseniz tüm bu dinamikleri dikkate alarak kendinizi sürekli yenilemeniz gerekir. Biz de perakendecilikte ‘1 numara’ olma hedefimize yakışır bir yatırım yaptık ve Vestel Perakende Akademisi’ni kurduk. Bu süreçte gerek uzmanlığı gerek deneyimli kadrosuyla iş ortağımız olan Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi’ne değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.”

 Genel Müdür’den teknomarket çalışanına herkes okullu olacak

Amaçlarının tüm Vestel’de ortak bir perakende kültürü oluşturmak olduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu:

“Vestel olarak çoklu satış kanalı stratejisiyle hareket ediyoruz. Vestel bayilerinin yanı sıra interneti ve zincir mağazaları da satış kanalı olarak kullanıyoruz. Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi tarafından Vestel’e özel tasarlanan perakende akademisi programı tüm farklı kanallarımızı kapsayacak ve hepsine faydalı olacak dersler içeriyor. Perakendede ‘1 numara’ olmak adına Genel Müdürümüzden bayimize, teknomarket çalışanına kadar herkes bu eğitimleri alacak.”

Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Cüneyt Evirgen, Vestel’e öze tasarladıkları perakende akademisinin, ortak bir perakende kültürü geliştirmek kadar verimliliğe ve müşteri memnuniyetine de katkı sağlayacağını belirterek şunları söyledi:

“Sabancı Üniversitesi olarak gücümüzü Türkiye’nin elektronik alanındaki lider markası Vestel’le birleştirmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Vestel, yeni akademi programı sayesinde teknoloji kadar perakendecilikte de yerli gururumuz olacak. Akademi kapsamında düzenleyeceğimiz eğitici eğitimleri sayesinde bir süre sonra Vestel çalışanları da eğitmen statüsüne yükselecek.”

Ürünler sessiz sessiz konuşacak

Vestel Perakende Akademisi programındaki “sessiz satış” adı verilen derste doğru mağaza tasarımı ve ürün yerleştirme, ürünün kendi kendini anlatabileceği bilgilendirme materyalleriyle nasıl etkin satış yapılabileceği de öğrenilecek. Akademideki teorik eğitimler oyunlar, videolar ve interaktif çalışmalarla desteklenecek.

Vestel, Perakende Akademisi’ne ek olarak bir e-öğrenim portalı da oluşturacak.  Vestel Perakende Akademisi’ne katılan Vestel çalışanları ve saha satış ekipleri eğitimlerini sertifika alarak tamamlayacak.

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.