Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalay

726

Pınar Kalay’ı biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?

Ankara doğumluyum. Lisans eğitimimi Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampüsü’nde Ekonomi Bölümü’nde tamamladıktan sonra iş hayatına Merill Lynch ABD’de Yatırım Danışmanlığı bölümünde başladım. Daha sonra Türkiye’ye dönerek Bristol Myers Squibb’te kariyerime devam ettim. Burada sırayla sırayla Finans Hazine Müdürlüğü, Türkiye İnsan Kaynakları Direktörlüğü, ardından Londra’da İngiltere İnsan Kaynakları Direktörlüğü, Paris’te Avrupa İnsan Kaynakları Operasyon Direktörlüğü ve Avrupa Yetenek Yönetimi ve İşe Alım Direktörlüğü olmak üzere pek çok farklı sorumluluk üstlendim. 2012 yılı Mayıs ayından beri de Vodafone Türkiye’de İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyorum.

Pınar Kalay

Vodafone’un ülkemizdeki vizyonu ve misyonu nedir?

Vodafone Türkiye olarak hedefimiz, Türkiye’yi mobil iletişim ve dijitalleşmede dünya ligine çıkarmak. Sürekli yatırımlarla, Türkiye’de dijital dönüşümün lider iletişim şirketi olma vizyonuyla, marka kimliğimiz tek bir çatı altında topladık.

 

Vodafone’un staj başvurusunda aradığı şartlar, kriterler nelerdir? (Sınıf seviyesi, belirli bir tam gün çalışma sayısı gibi)

Vodafone Türkiye olarak dijital dönüşüm sürecinden geçen Türkiye’nin bu dönüşümüne liderlik ederken, bizimle aynı vizyona sahip gençleri bünyemize katmaya önem veriyoruz. Bu sebeple,  bizim için önemli bir belirleyici unsur, gençlerin değişime açık ve yenilikçi olmaları. Bu kriterlere sahip adaylar arasında üniversitelerinin son yılını okuyan özellikle mühendislik, işletme ve ekonomi bölümlerinde lisans eğitimlerini sürdüren öğrenciler, staj için Vodafone Türkiye’ye başvuru yapabiliyor. İşe alım stratejimizin bir parçası olan cinsiyet eşitliğini stajyer alımlarında da uyguluyoruz. Eşit yetkinlik ve nitelikteki stajyer aday havuzumuzda %50 kadın ve %50 erkek eşitliği sağlanmasına dikkat ediyoruz. Program adaylarımız, çeşitli testler ve değerlendirme merkezi uygulamalarından oluşan toplam 5 aşamalı bir süreçten geçiyorlar. Adayların üniversite döneminde ne kadar sosyal ve etkin olduklarını, akademik başarılarını, daha önce yapmış oldukları stajları, program için istekliliklerini ve bu çerçevede belirlemiş olduğumuz yetkinlikleri dikkate alarak değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Şirketimizde staja başlayan kişileri uzun vadeli değerlendirmek, kendilerini geliştirebilecekleri bir platform sunmak öncelik verdiğimiz konular arasında yer alıyor.  Dolayısıyla Vodafone Türkiye bünyesinde staj yapan üniversite öğrencileri için staj sürelerini uzun dönem, 6 ay olarak belirliyoruz. Başvuruları Vodafone Türkiye web sayfasından ve büyük iş arama portallarından kabul ediyoruz. Yılın her döneminde ihtiyaca yönelik olarak stajyer alımı gerçekleştiriyoruz.

 

Sizi insan kaynakları departmanına yönelten etken(ler) nelerdir?

Her zaman yönetim ve İK konularıyla ilgiliydim. Zaman içerisinde bu ilgi alanı işim haline geldi. Finans kökenli olmanın faydasını da çok gördüm. Çünkü finans ve İK, şirketin içindeki pek çok farklı birime aynı anda bakabilen fonksiyonlar. Bu anlamda benim şirketin içindeki bazı kararların verilme nedenlerini, bunların mantığını, finansal göstergelerin önemini erken algılamamda ve İK politikalarını da bu şekilde yönetmemde çok yararı oldu. İnsan Kaynakları bölümünün, şirketin uzun vadeli sürdürülebilir kültürünü, çalışanların motivasyonunu ve verimliliğini, bunlara istinaden ticari başarısını etkileyen çok stratejik bir fonksiyon olduğunu düşünüyorum.