Yandal Nasıl Yapılır?

594

Hemen hemen her üniversite öğrencisinin kafasında planladığı şeylerin arasında bulunan yandal, kendi anadal bölümü dışında ilgi duyulan başka bir bölüm veya programın zorunlu derslerinde başarılı olarak almaya hak kazandığı sertifika programıdır.

Peki Yandal Başvuru Süreci Nedir?

Yandal başvurusu yapmanın bazı koşulları bulunmaktadır. Bunların başında kendi lisans programının en erken 3, en geç 6. yarıyılı başında olması ve ağırlıklı genel not ortalamasının en az 2.50 olması gerekmektedir. Ardından anadal öğretim planında yer alan tüm derslerden başarılı olunması ve ilgili bölüm tarafından uygun görülmesiyle birlikte Fakülte Yönetim Kurulu tarafından onaylanması gereklidir. Başvuru tarihlerinin güz dönemi ve bahar döneminin başlangıç/bitiş tarihleri, yandal kontejyanları ve yapılabilecek bölümler her üniversitede farklılık göstermekle birlikte, gerekli belgeler arasında hemen hemen her üniversitede yandal başvuru formu ve transkript yer alır. Bu arada üniversiteler, okuduğunuz anadal bölümüne göre belirli bölümlerde yandal yapma hakkı sunmaktadır.

Başvuru sırasında genellikle 2 bölüm tercih etme hakkı tanınır fakat kontejyan sayısı az dahi olsa muhtemelen ilk tercih ettiğiniz bölüm üzerine yandal yapma hakkı kazanacaksınızdır. Fakat burada altı çizilmesi gereken nokta, her üniversitede ve başvurulan bölümde farklılık gösterdiğidir. Gerekli belgeleri teslim edip başvurunuzu yaptıktan sonra, en fazla 1 aylık süreç içerisinde üniversite yandal yapmaya hak kazanan öğrencilerin duyurusunu yapar. Ardından üniversite öğrenciden onay dilekçesi talep eder. Güz döneminde başvuruda bulunduysanız ve okulunuz henüz açılmadıysa, şehir dışında veya tatilde olanlar için kimi üniversite mail yoluyla gönderilen dilekçeleri kabul eder. Dilekçenizin de kabul olmasıyla birlikte, size verilen yeni öğrenci numarası ile giriş yaptığınızda artık tam anlamıyla bir yandal öğrencisisinizdir!

Yapmaya hak kazandığınız yandal programında alacağınız dersleri önceden bilme gibi bir imkanınız pek bulunmamaktadır. Ders seçme sırasında, sistemde bulunan derslerin arasından size verilen kredi kadar ders seçebilirsiniz. Kendi lisans döneminizle aynı sırada bitirmek istiyorsanız en az 2-3 ders alma zorunluluğunuz vardır. Aldığınız derslerin zorluk seviyesi değişkenlik gösterir. Kimi zaman kendi bölümünüz dışında farklı şeyler öğrenmek avantaj olsa dahi, kimi zaman anadal derslerinizde karşılaşmadığınız zorluklarla burada karşılaşabilirsiniz. Bazen de ortak derslerden muaf olmama saçmalığı yaşayabilirsiniz. Mesela anadal ile yandal bölümünüz birbirine yakınsa, aynı dersi iki kere almak zorunda kalabilirsiniz. Bu arada dersini aldığınız hocalar ile arayı iyi tutmak çoğu zaman avantajdır. Çünkü aldığınız dersin sizin için yandal olması ve anadal bölüm derslerinizi aksatması, dersi veren akademisyen tarafından umursanmayabilinir. Bunun yanı sıra dönem sonunda başarısız olunan derslerin bütünleme sınavlarına girebilir veya dersi alttan alabilirsiniz.

Son olarak yandal başvurusu yapmak, devlet üniversitelerine göre vakıf üniversitelerinde daha kolay olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Unutulmaması gereken en önemli şey ise; başarı ile tamamladığınız yandal programı sonunda lisans diploması değil, yandal sertifika sahibi olacağınızdır.