Yandal Nasıl Yapılmaz?

421

Öncelikle ”Nasıl başvuru yapılır?” sorusunun cevabını tam olarak bilmeden yandal yapılmaz. Çünkü bu size, yaz tatilinde sadece bir form doldurmak için şehir değiştirtebilir. Sabah 8’e koyulan ve yoklama zorunluluğu olan dersler ile yaşanılan ilk ”Ne gerek vardı?” pişmanlığı sizi her sabah uyanırken isyana sürükler. Anadal derslerinizden daha çok uğraştıran yandal derslerinin olacağını bilmelisiniz. ”Ama hocam biz yandalız” diyerek yapılan ajitasyonlar da çoğu zaman işe yaramaz. He bu arada çakışan dersleri kafaya takarak da yandal yapılmaz. Çünkü yoklamaya imza atmanın ekmeğini en çok burada yersiniz. ”Hocam çakışan dersimiz var, çıkabilir miyim?” diyerek hem anadal hem de yandal dersinize imza atarak okuldan kaçabilirsiniz. Ama dedim ya, böyle yaparak da yandal yapılmaz.

Ders sırasında herkes bir şeyleri not ederken yüzde oluşan ”N’apıyor bunlar?” ifadesi ve ”Nasılsa yandal, geçeriz.” düşüncesi olmazsa olmazlarınız arasında ise, bilmeniz gereken bir şey var: Böyle de yandal olmaz! Sınavlara ”Nasılsa yaparız.” diyerek girip, ”Nasıl yapamadık ama…” diyerek çıkarsınız ya da bir ihtimal dersi sevip çok çalıştıysanız, yüksek not aldığınız halde AA yerine CB gelen harf notu kalp kırar. Tahmin edersiniz ki, kırık bir kalp ile de yandal yapılmaz. Bu arada anadal dersine gitmediğiniz gün, yandal dersinizin kısa sınavı olur ve okula ulaşmaya beş kala ”Aman %10 zaten” diyerek gelen vazgeçiş sizi sahile yürüyüş yapmaya sürükler, bu da yandalda yapılmaması gerekenlerde bir numaradır!
Son olarak; siyahın da bir renk olduğunu göz ardı ederek, üniversite hayatınıza renk olsun diye başvurulan yandal, baş ağrısı yapmaya başlayınca anlarsınız; böyle yandal yapıl(a)maz!