Yaz Tatilinde Saç ve Cilt Bakımı

237

1

 

 

Hazırlayan : Suzan KARAHASAN

Bu sene mevsimlerden her ne kadar çok çeksek de sonunda yaz mevsimi kendini gösterdi. Sıcakların kendini göstermesiyle birlikte şuan büyük çoğunluğumuz ya tatile başladık ya da daha planını yapmaktayız. Her zaman olduğu gibi, özellikle yaz mevsiminde saç ve cilt bakımı çok önemli. Hepimiz bir an önce kendimizi denizin serin sularına atmak istiyoruz ama unutmamamız gereken çok önemli bir konu var: ‘bir kadını güzel yapan en önemli unsurlar; saçları ve cildi.’

Yaz aylarında saç ve cilt bakımını nasıl yapmamız gerektiğine, önemli detaylarına değinmek istedim bu yazıda. Hadi bakalım!

2

UV IŞINLARI

Saçların, yaz aylarında başlıca düşmanı bilindiği üzere ‘UV ışınları’. Peki saçlarımızı nasıl bu faktörden koruyacağız diyorsanız işte size tavsiyeler;

-Çok basit bir şekilde, yazın sık sık yıkadığımız saçlarımızı fön makinesiyle kurutmak yerine havlu ile nemini alarak oda sıcaklığında kurutabilirsiniz. Böylece UV ışınları nedeniyle hassaslaşan saçlarınızın daha da çok kurumasını önlemiş olursunuz.

-UV ışınları cildin kolajen yapısını hasara uğrattığı gibi saçın keratin yapısına da zarar verir. Böylece saçınızın beslenmesini de önler. UV ışınlarına karşı filtre görevi gören bazı seramid içerikli krem veya serum formunda saç ürünleri vardır ki bunlar saç şaftını kaplayarak saçları güneşe karşı korurlar.

-Bunların haricinde kullanmanızı önerdiğim yağları listeledim sizin için.

İlk olarak argan yağı; saçı güçlendirir, nemlendirir ve eski parlaklığına kavuşturur. Argan yağının yenileyici, antioksidan vitaminler yönünden de zengin özelliği vardır.

İkinci sırada çuha çiçeği yağı; içeriğinde E vitamini ve omega-6 yağ asitleri vardır.

Üçüncü sırada tatlı badem yağı; içeriğinde A vitamini ve E vitamini bulundurur. Saçın nemini geri kazandırır ve saçı mat görünümünden arındırır.

Son olarak jojoba yağı; saça canlılık ve parlaklık verir. Kırılgan ve kuru saçların beslenmesini sağlar. Jojoba yağını saç uçlarınıza uygulayarak yumuşamasını sağlayabilirsiniz.

-Bunların yanında beslenmenin de önemli olduğunu dile getirmek isterim. Yaz aylarında A ve E vitamini meyve ve sebzelerini tüketmenizi tavsiye ederim. Saçların güçlenmesinde extra katkısı olduğunu bir çok yerde okumuştum ve bizzat bende işe yaradığını söyleyebilirim her daim.

3f

SAĞLIKLI BRONZLUK

Yaz ayı demek bronz bir ten demek hepimiz için şüphesiz. Aman bronz olayım derken pancar gibi kızarmayın. Bunu önlemek için her zaman söylendiği gibi diyorum ki; güneş kremiiii! Koruyucu kullanmadığınız zaman daha güzel bronzlaşmıyorsunuz veya daha çok! Tam tersi bronz olayım derken bir bakmışsınız kıpkırmızı olmuş bir tene kavuşmuşsunuz ve acıyla kıvranıyorsunuz, sonuç: yoğurt! Traji komik hikâyeleri önlemek adına güneş yağı, kremi kullanmayı aksatmayın.

4

CİLT KURULUĞU

Yaz aylarında vücutta su kaybına bağlı özellikle kol ve bacaklarda cilt kuruluğu ortaya çıkabilir. Ki bu da pek hoş durmaz. Bunu önlemek adına nemlendirici kullanmayı eksik etmeyin derim. Gün içerisinde kullanamasanız bile en azından her duştan çıktıktan sonra nemlendirici kullanarak cilt kuruluğunu önleyebilirsiniz ki bu sıcak yaz günlerinde her gün duşa girdiğimizi düşünecek olursak düzenli bi şekilde vücudumuzu nemlendirmiş oluruz.

5

Benim aklıma gelenler, verebileceğim tavsiyelerim bu kadardı.Hepinize havalı saçlar ve bebek gibi bir cilt ile iyi tatiller diliyorum!