Yeni Moda Eğlence: Kaçış Oyunları

179


      Size gerçekten güzel vakit geçireceğinizi garanti ederek bu yazıya başlıyorum. Türkiye’de bu akımın yeni başladığı zamanlardayız. Ben şanslıyım ki erken keşfettim ve keşiflerime devam ediyorum. Hem zihin geliştirici hem grup çalışmalarında yararlı olabilecek hem de eğlencenin doruklarına ulaşacağınız gerçek kaçış oyunları yazıma hoşgeldiniz 🙂

Tek yapmanız gereken size önerdiğim ve listelerle sunduğum yerleri arayıp randevu almanız ve bir ekip oluşturarak odalardan kaçmaya çalışmanız.  Biz arkadaşlarımızla bir ekip kurduk ve ilk durağımız Enigma Room Escape oldu. ( http://enigmaroomescape.com/)

kaçış_oyunları_enigma

Enigma ilk oyunuyla karşınızda: Madness.

Anılarla dolu bir oda. Her hatıra sizin için bir ipucu. Her dakika kaçınılmaz sona bir adım. Odadan çıkmanın tek yolu hikayenin eksik parçalarını tamamlamak.

Ekibinle birlikte bu odadan  60 dakika içinde çıkmaya çalışırken kahramanımızın hikayesini baştan yazacaksın. İpler senin elinde, peki sen deliliği nereye koyacaksın?

  “Hepimiz deli doğarız. Bazılarımız öyle kalır.  -Samuel Beckett

kaçış_oyunları

        Madness ekibimizin ilk oyunuydu, zorluk derecesi ortaydı ve gerçekten hem zihin çalıştırdı, hem de eğlendirdi. Üstelik Enigma’ya  girdiğiniz andan itibaren neşeli insanlar sizi karşılıyor, hikaye hakkında bilgiler verip sizi kaçış odasına alıyorlar. Onlar sizi başka bir odadan kameralarla izlerken siz şifreleri bulup odadan kaçmaya çalışıyorsunuz. Oyun esnasında birkaç ipucu da alabiliyorsunuz. Odadan kaçmak için 1 saat vaktiniz var. Hiç endişelenmeyin, o bir saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile. Ve bir saatin sonunda oyun sonlanıyor. Ya oyundaki şifreleri çözüp kaçıyorsunuz ya da kaçamıyorsunuz. Kaçamadığınız zaman hiç üzülmeyin ve denemeye devam edin. Çünkü kurulan her odanın konsepti farklı, her biri farklı maceralardan oluşuyor.

Neyse ki İstanbul’da bir çok kaçış oyunu kurulmuş odalar var, birinden başladığınızda diğerlerine de gitmek için can atacağınızdan eminim. Bence şimdiden rezarvasyonunuzu yaptırın!

kaçış_oyunları_escape_34
İkinci durağımız Escape 34 oldu. Konusu ise sanat severleri çok ilgilendirecek. Da Vinci Atölyesinde yaşanacak bir çok macera var.

Büyüleyici bir Rönesans atmosferi…

Büyük deha Da Vinci’nin sizin için hazırladığı yaratıcılığın sınırlarını zorlayan bir bulmaca…

Bu iddialı oyunda ipuçlarını doğru yorumlayıp atölyeden kaçmayı başarabilecek misin?

kaçış_oyunları.jpg

Biz ekipçe çok eğlendik ve bu sanat atölyesini çok sevdik. Ayrıca şunu unutmayın ki; ekip arkadaşlığı, düşünce paylaşımı ve işbirliği çok önemli. Da Vinci ‘nin Atölyesi için bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
( http://escape34.com/#oyunhakkinda )

Kaçış oyunlarıyla ilgili size verebileceğim bilgiler sınırlı, çünkü sizin gidip deneyimlemeniz daha doğru olacaktır.

crypt_locked

Hızımızı alamıyoruz, hazır okullar da tatilken gidebileceğimiz tüm kaçış oyunlarına gitmek istiyoruz!

İkinci günün sonunda adeta kendimizi dedektif gibi hissetmeye başladık. Evde ya da sokakta görüğümüz her sayı, renk bizi düşünmeye itiyordu, sanki etrafımızda şifreler gizliydi.

Oyunun konusu ise:  Profesör Doktor Göktuğ Deveci dünyaca ünlü bir psikiyatristti. Ve onun muayenehanesi bir zamanlar iyi olan her şeye sahipti. Fakat şimdilerde orada yolunda gitmeyen şeyler oluyor. Bir sonraki kurban sen olmak istemiyorsan arkadaşlarınla birlikte yardımlaşma ve iletişim becerilerini kullan ve oradan hemen ÇIK! Hazır mısın?

Oyun hakkındaki bilgilere buradan ( http://www.cryptlocked.com/ ) ulaşabilirsiniz.

kaçış_oyunları_crypt_locked

Ve üçüncü durağımız Crypet Locket oldu. Bu oda bana göre çok daha gizemli ve zordu. Zili çalıp kapıdan girdiğimiz anda kendimizi oyunun içinde bulduk. Dikkat gerektiren bir oyun olduğunu söylemeliyim.

cage_404

Şimdilik son durağımız olan Cage 404′ ü size tavsiye ediyorum. Oyunun işleyiş ve ilerleyişi çok iyi koordine edilmişti.

Oyuna başlamadan önce mahküm kıyafeti giymek zorundasınız çünkü oyun; gerilimin yüksek olduğu, zamanla yarışacağınız ilk ve tek gerçek zamanlı hapisten kaçış oyunudur.

Oyun ile ilgili bilgilere buradan ( http://www.cage404.com/#home ) ulaşabilirsiniz.

kaçış_oyunları_cage_404

Bu sefer daha fazla sayıyla oyuna katıldık. Organize olmak diğer oyunlara göre daha zordu çünkü hem oyun alanı çok genişti, hem de 5 kişinin aynı anda kapıldığı panik insanı daha çok geriyordu. Ama sonuçta kaçmayı başardık. 🙂

Biz denemeye, gitmediğimiz yerlere gitmeye devam edip odalardan tekrar tekrar kaçmaya çalışacağız. Şimdilik size tavsiye edeceğim yerler bu kadar, fakat internette Kaçış Oyunları olarak arattığınızda bir sürü yer bulacaksınızdır.

Siz de bu yeni moda eğlence akımına katılın.

İYİ EĞLENCELER!