Yönetici Olmak için Olmazsa Olmazlar!

297

Yönetici olmak kulağa oldukça cazip bir teklif gibi geliyor öyle değil mi? Her ne kadar yönetici olmanın reddedemeyeceğimiz getirileri olsa da, birçok anlamda bu pozisyonu başarıyla yürütmek oldukça zordur.

Uzun yıllar yöneticilik yapan Jeniffer Winter’a göre büyük masaya oturmaya kalkmadan önce gerçekten de iki kere düşünmeye ihtiyaç var. İşte hayatınızın bir noktasında yönetici olmak istiyorsanız kendinizde olup olmadığını acilen tartmanız gereken nitelikler:

Öğretmeyi sevmelisiniz

Kimse dört dörtlük değildir. Eğer ekibinizde işlerin daha verimli yürümesi için geliştirilmesi gereken zayıf yönleri olan çalışanlarınız varsa, onların bakacağı ilk kişi sizsiniz. Jeniffer Winter’a göre bununla ilgilenmek gerçekten ciddi zamanınızı alacak ve insanlara işi öğretmek yerine oturup izlemeyi seviyorsanız bir daha düşünmelisiniz.

Hızlı geri bildirim ve yapıcı eleştiri çok önemli

Öğretici olabilmenin bir parçası yapılan işle ilgili çalışanlarınızın beklediği geri bildirimi yapabilmektir. Bundan kasıt yalnızca “iyi olmuş” ya da “kötü olmuş” değil. Gerçek anlamda yapıcı olabilmek için bu konuda bir pratiğiniz olması faydalı olur ve bir yönetici olarak kısıtlı zamanınızda eksikliklerin bir dahaki sefere ne şekilde iyileştirilebileceği dair hızlı ve hedefi tutturan öngörüleriniz olmalı.

Çatışmadan verim doğurabilmek

Gerek uzun ve hararetli toplantılarda gerekse memnuniyetsiz müşterilerle ilgilenmede bu yetiye sahip olmak çok önemlidir. Yönetici olmayı istemeden önce kızgın bir “Yetkili biriyle görüşmek istiyorum!” sesini kulağınızda dalgalandırın.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN 

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.