Yurt Dışı Eğitiminin Ucuz ve Kaliteli Yolu “AVRUPA”dan Geçiyor

408

Üniversite eğitiminizi alırken yeni insanlar tanımak, farklı yerler keşfetmek her öğrencinin hayalidir. Yurt dışındaki üniversitelerde okumak bu hayali gerçeğe taşımanın en kolay yolu… Amerika ve Kanada’daki üniversiteler pahalı bir eğitim verirken, Avrupa’daki üniversitelerde üçte bir fiyatına okumak mümkün. Avrupa’da üniversiteler diğer ülkelere göre ucuz olmasının yanında eğitim kalitesinden de taviz vermiyor.

Avrupa’daki birçok üniversitenin Türkiye temsilciliğini yapan “Prolog Eğitim Danışmanlık” Kurucusu Arzu Oran ile Avrupa’daki üniversitelerin öğrencilere sundukları avantajları konuştuk.

1Yurt dışında eğitim almış olmanın öğrencilere ne gibi avantajlar sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Globalleşen dünyaya baktığımız zaman yerel kalmış olmanın her şeyi biraz geriden takip etmek anlamına geldiğini görüyoruz. Bu bağlamda yeni bir ülke, dil ve kültürle tanışmak içinde bulunduğunuz toplumu kıyaslama şansı veriyor. Özellikle gençken bunu yapmak daha önem taşıyor çünkü yıllar geçtikçe önyargılarımız artmaya başlıyor ve haliyle yıkılması da zorlaşıyor. İçinde doğduğumuz ve büyüdüğümüz çevreyi değiştirmek, kendi kararlarımızı almak, ailemizden uzakta hayatı öğrenmek elbette zor ama gerçek anlamda erişkin olmak için gerekli olan bir şey. Yeni arkadaşlar, değişik dillerden, dinlerden insanlarla tanışmak bakış açımızı değiştirmek içinde önemli. Tabii ki gittiğiniz yeri bir gül bahçesi de sanmayın,  söylenen güzel sözlerin ötesinde zorluklarla karşılaşmakta mümkün. Avrupa’da demokratik, modern insanların yanı sıra ırkçı ve tutucu tarafı olan insanlarda var. Özellikle terörün İslamiyet ile bir tutulduğu şu dönemde pek çok soruyla karşılaşmaya hazırlıklı olmak gerekiyor.

2Peki kimler yurt dışı eğitimi için başvuru yapabilir? Şartlar nelerdir?

Onlarda bizdeki gibi sınav sistemi yok. Eğitim dili ağırlıklı olarak İngilizce. Uluslararası kabul edilmiş olan IELTS, TOEFL vb. yabancı dil sınavlarının puanlarıyla kabul eden yerler olduğu gibi, kendileri online test yapan okullar da var. Kısacası lise diploması ve yabancı dil bilgisi yeterli oluyor. Yabancı dil bilgisi yoksa hazırlık sınıfları da mevcut.

Ne kadar donanımlı olursanız o kadar avantajlısınız.

3Ülkemizdeki üniversitelerde olmayan bazı bölümler Avrupa’daki üniversitelerde var. Bu bölümlerin Türkiye’deki iş imkânları nelerdir?

Aslında ülkemizde olmayan bölümler pek yok ama bize gelen arkadaşlar genelde mühendislik, mimarlık dalları dışında daha spesifik alanlarda uzman olmak istiyorlar ve kanımca gelecekte de bu yöndeki iş kolları daha çok tercih edilecek. İşletme Lisansı ve İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (MBA) yurtdışında da var, burada önemli olan verilen diplomanın Avrupa Birliği (AB)  diploması olması veya İngiliz denkliği olan bir üniversiteden alınıyor olması.

Corvinus Üniversitesi, Budapeşte’de Avrupa’nın en iyi MBA ve İşletme Lisansı programı olan okullarından, verdikleri AB diploması avantaj sağlayabilir.

Atina’da AMC Üniversitesi ise East London Üniversitesi diploması veriyor. Yani Yunanistan’da okuyup İngiliz diploması almak için uygun olabilir hem de Londra’dakinden daha ucuz bir maliyetle bu mümkün. Yunanistan, denizcilik ve mimarlık bölümleriyle öne çıkıyor.

Kosova Priştine’de bulunan Riinvest Üniversitesi İşletme Bölümü, Staffordshire Üniversitesi ile anlaşmalı olarak İngiliz diploması veriyor, Türklerden vizede alınmıyor ve fiyatları da son derece makul.

İş imkânları rakipleriniz arasında hangi özelliklerinizle öne çıktığınıza bağlı. Elbette eğitim, uzmanlık ve yabancı dil olmazsa olmaz. Maalesef iş imkânı konusunda rekabet var. Ne kadar donanımlı olursanız o kadar avantajlısınız, ayrıca bu kişinin kendi becerisine de bağlı. Çalıştıkları ilk işlerde beklentilerini yüksek tutmaları ve hemen yükselmek istemeleri biraz hayal kırıklığı yaratabilir ama bir yerden başlamak lazım. Genç arkadaşlara iş garantisi elbette veremem ama yurtiçindeki sıradan bir üniversiteden daha fazla fark yaratacağını söyleyebilirim.

4Peki burs imkanı nedir?

Beni biraz fazla gerçekçi bulabilirsiniz ama maalesef krizler okulları da etkiledi. Burslara eskiden daha fazla fonlar ayrılıyordu, şimdi eskisi kadar burs olanağı yok. Bu durum en azından ilk başta gidenler için böyle. Gittiğiniz yerde notlarınız, hocalarla ve okulla ilişkileriniz belki karşınıza farklı fırsatlar çıkartabilir ama giden kişinin masraflarını kendisi veya ailesinin karşılayacağından emin olması, bursa pek güvenmemesi gerekiyor. Bu konuda işler zor ama imkânsız değil elbette.

5Siz Avrupa’da hangi şehirde ve üniversitede eğitim alınmasını önerirsiniz?

Macaristan mesela, İbrahim Mütefferrika’nın Macar asıllı olduğunu biliyor muydunuz? Osmanlıya dayanan bir ilişkimiz var diyeceğim ama aslında Hunlara kadar giden ortak bir köken var. Hungary Macaristan demek, Macarcada bize yakın pek çok ortak sözcük var. Orta halli bir Avrupa ülkesinde bize yakın bir kültürü tanımak bence değerli. Corvinus Üniversitesi Budapeşte’de, Avrupa’nın İstanbul’u andıran en güzel şehirlerinden biri.

Yunanistan ise bize çok yakın bir kültür, yemekleri olsun başka şeyler olsun hem ailelerin hafta sonu gelebileceği uzaklıkta olması ve adaların güzelliği de orayı vazgeçilmez kılıyor. AMC Üniversitesi’nde Atina’da bulunarak bu fırsatı ayağınıza getiriyor…

Kosova, Avrupa’da bize en yakın ülkelerden birisi hem Türklerden vizede almıyorlar. Priştine şehri biraz eski bakımsız kalmış, Türkçe anlayan insanlarda genelde az. Arnavutça konuşuluyor ancak Priştine’den 70 km uzakta Prizren şehrinde halk Türkçe konuşuyor. Bizim köfteler orada ‘küfte’, börekler ‘bürek’ olsa da sanki bir Türk şehrinde gibi hissediyorsunuz. Çınar altında çay içebiliyor, hiç ummadığınız bir anda camiiden ezan sesi de duyabiliyorsunuz. Avrupa’nın ortasında insan kendisini biraz tuhaf hissediyor. Özellikle ailesi Balkanlardan gelmiş arkadaşlar için oraları görmek, tanımak, yakın olmak farklı bir deneyim olabilir.

Moda Eğitimi İçin İtalya

İtalya da Türk öğrenciler için ilginç olabilir. Sanat, dizayn, moda konusunda eğitim görmek isteyenler içinde Milano’da bir okulla görüşüyoruz. Çok yakında onlara da öğrenci göndermeyi planlıyoruz.

 “Gençliğinizin keyfini çıkarın ve kolay kolay büyümeyin.”

6Son olarak yurtdışında eğitim görmek isteyen gençlere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Her ne kadar Kavafis: “Yeni ülkeler bulamayacaksın, başka denizler bulamayacaksın.” dese de, insanın yaşadığı çevreden, coğrafyadan çıkması, değişik ülkeler görmesi gerektiğine inanıyorum. Belki geri dönersiniz veya dönmezsiniz ama asla eskisi gibi olmazsınız. Güvenli yerden çıkmak zordur bilirim ama inanın yaş ilerledikçe insan bulduğuyla yetinmeye alışıyor, sorgulamak, kıyaslamak, kafa tutmak gençken oluyor. Gençliğinizin keyfini çıkarın ve bence kolay kolay da büyümeyin.