Yurtdışı Eğitim Fırsatı Bu Fuarda!

Yurtdışı Eğitim Fırsatı Bu Fuarda!

278

Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları, 2001 yılından bu yana yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için yılda iki kez düzenleniyor. Öğrenciler bu fuarda Amerika, İngiltere, Kanada ve Avustralya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen dil okulu ve üniversite temsilcileri ile bir araya geliyor ve yurtdışında eğitim hakkında merak ettikleri her şeyi konuşabiliyor.

Üniversite Medya Birliği olarak bu yıl 2. kez Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları’nın medya sponsorları arasında yer alıyoruz. Bu fuarda öğrencileri nelerin beklediğine dair Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Emrah Koknar ile bir röportaj gerçekleştirdik.

 

– Akare Yurtdışı Eğitim Fuarları’nda öğrencileri bekleyen en büyük imkan nedir?

Türkiye’de yurtdışı eğitim fuarcılığı anlamında çok az şirket var ve bunların arasında Akare önde gelen şirketlerden biri. Diğerlerinden farklı olarak biz, Türkiye’nin dışında Azerbaycan, Kazakistan, Fas, Irak, daha önce Mısır ve Suriye’de organizasyonlar yaptık. Ayrıca, öğrenciler farklı farklı zamanlarda danışmanlık şirketlerine gidebiliyor, okullardan ya da konsolosluk yetkililerinden bilgi alabiliyor, bu konuda seminerlere katılabiliyorlar. Biz burada 20 ülkeden 200’ün üzerinde kurumu konsolosluk ve büyükelçilik yetkilileri de dahil bir araya getiriyoruz, ve öğrenciye hepsine aynı anda ulaşma imkanı sağlıyoruz. Dolayısıyla öğrenci bu fuara geldiğinde okulla, danışmanla, konsoloslukla ve bunlara benzer yurtdışı eğitimiyle alakalı birçok kurumla aynı anda görüşmüş oluyor.

– Yurtdışı eğitim danışmanlıklarının yanı sıra çeşitli seminerler ve çeşitli eğitim programları da düzenliyorsunuz. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Fuarlarımızla eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de gün boyunca devam eden yarımşar saatlik seminerlerimiz var. Bu seminerlerde daha çok ülkeden daha çok kurumun öğrencilere hem kurumlarıyla hem ülkeleriyle ilgili bilgi vermesini sağlıyoruz. Bunun yanında, bu dönem başladığımız daha özel alanlarda panellerimiz var. Örneğin bu sene özellikle aşçılık ve sanat alanlarında paneller düzenliyoruz. Ayrıca öğrencilerin dünyanın en iyi sanat, mimarlık ve tasarım okullarına girebilmek için nasıl portfolyo hazırlamaları gerektiğiyle, portfolyoları hazırlarken nelere dikkat etmeleri gerektiğiyle ilgili paneller de düzenliyoruz.

Akare Fuarları (7)

‘’Anadolu’nun küçük şehirlerine de ulaşmak istiyoruz.’’

– Fuarlarınız bu dönem İstanbul, Ankara ve İzmir’de. Geçtiğimiz dönemlerde de farklı şehirlerde düzenlendi. Türkiye’nin daha fazla şehrine ulaşma konusunda çalışmalarınız var mı?

Biz her fuar döneminde İstanbul, Ankara ve İzmir’i kesinlikle fuar takvimimize ekliyoruz. Dönemsel olarak uygunluğa, tarihlerin uygunluğuna göre daha fazla şehre, özellikle de Anadolu’nun bu yerlere oranla nispeten daha küçük şehirlerine de ulaşıp oradaki öğrencilere de bu hizmeti götürmeyi istiyoruz.

– Öğrenciler yurtdışına gitmeyi çok istiyorlar fakat ailelerin bu konuda endişeleri oluyor. Aileleri bu konuda ikna edebilmek adına çalışmalarınız var mı?

Tabii ki var. Öncelikle öğrencileri yurtdışına gönderme aşamasında seçtiğimiz acentaların işinde uzman, bu işi öğrencilere herhangi bir külfet yüklemeden ücretsiz olarak yapan ve uzun yıllardır bu sektörün içinde olan kurumlar olmalarına özen gösteriyoruz. Yurtdışında da öğrenciyi takip eden ve şubesi olan kurumlar bunlar. Öğrenci buradan gittikten sonra onların takibini ve raporlamasını ailelere de iletiyoruz. Ayrıca öğrenci gitmeden önce, öğrencinin yanı sıra ailesiyle de burada görüşmeler yapıyoruz.

– Fuara katılan öğrenciler için, sağlanan yurtdışı programlarına katılımda burs ve indirimler var mı?

Okulların Türk öğrencilerine özel indirimleri oluyor. Fuara gelen okulların fuar esnasında öğrencilere verdiği indirimler ve burslar da var. Bunun haricinde, başarılı öğrencilerin üniversitelerden alabileceği sanat başarı bursları, spor başarı bursları gibi pek çok burs da mevcut.

‘’Fuara katılan öğrencilerden yanlarında birer kitap getirmelerini rica ediyoruz. ‘’

–  Yurtdışı eğitimin yanı sıra köy okulları için yaptığınız bir de kitap kampanyası var. Bunun hakkında bilgi alabilir miyiz?

Her fuar yılında önce köy okullarından gelen başvuruları topluyoruz ve bu başvuruları kendi içimizde değerlendiriyoruz. Hangi köyün daha fazla bu kütüphaneye ihtiyacı olduğuna karar veriyor, o köye gidiyor ve inceliyoruz. Daha sonra fuar alanında fuara katılan öğrencilerden yanlarında birer kitap getirmelerini rica ediyoruz. Bu gelen kitaplarla her yıl bir köy okuluna kitaplığın yeri, boyası, kurulması, kitapların toplanması ve nakliyesi de dâhil her şeyini üstlenerek destek oluyoruz.

– Akare olarak bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonraki hedeflerimiz öğrencilere tabii ki daha iyi hizmet verebilmek. Bunun için de onların istedikleri okulları Türkiye’ye getirebilmek ve bu okullara onların gidişini kolaylaştırmak için sağlayabileceğimiz ek hizmetleri değerlendiriyoruz.

Akare Fuarları (2)

– Fuar katılımcılarına iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle hepsine bu yoğun katılım için teşekkür ediyoruz. Buraya geldiklerinde bir paket halinde birçok bilgiyi aynı anda alabilirler. Yurtdışına gitmek isteyen bütün öğrencileri buraya davet ediyoruz.

‘’Biz Üniversite Medya Birliği ile çalışmaktan memnunuz ve bu birlikteliğin uzun yıllar devam etmesini istiyoruz.’’

– Üniversite Medya Birliği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Üniversite Medya Birliği ile bu ikinci organizasyonumuz. Bizim Üniversite Medya Birliği’ne katabileceklerimizle ilgili sürekli toplantılar yapıyoruz. Üniversite Medya Birliği’ninden fuarlarımızın tanıtımı konusunda destek alıyoruz. Biz Üniversite Medya Birliği ile çalışmaktan memnunuz ve bu birlikteliğin uzun yıllar devam etmesini istiyoruz. Ayrıca biz Üniversite Medya Birliği’ni sosyal medyada da takip ediyoruz ve ilk başladığı noktadan şu an bulunduğu noktaya hızlı bir şekilde gelişi bizi çok sevindiriyor. Destekleri için teşekkür ediyoruz.

 

Röportaj: Esma Özdemir, İren Van, Günizi Gülme ve Aykut Yazıcı

Akare Fuarları (3)

Üniversite Medya Birliği’nin yaptığı görüşmeleri, iş ortaklıklarını, üye kulüplerin etkinliklerini, medya sponsorluklarını, iş ortaklarının düzenlediği organizasyonların haberini yapar. Üniversite öğrencilerini ilgilendiren her konuda ÜMB bloga içerik üretir. Medya ve iletişim sektöründen alanında uzman kişiler ile röportajlar yapar. Sektörün öncü kişilerinin katıldığı workshoplar düzenler.